Václav Dejčmar (36)

Vzdělání:
- Vystudoval pražskou VŠE, obor finance a bankovnictví.

Kariéra:
- Druhý největší vlastník RSJ Algorithmic Trading, majitel Czechoslovak Models.
- Spolumajitel galerie DOX.
- Člen dozorčí rady mezinárodního centra současného umění MeetFactory.
- Partner v start-up akcelerátoru TechSquare.
- Spolumajitel několika technologických firem.

Soukromí:
- Je svobodný.
- Mezi jeho koníčky patří moderní umění, psychologie, filozofie a film.

Nejjednodušším způsobem, jak přiblížit podnikatele Václava Dejčmara, je napsat, že je to "ten druhý po Karlu Janečkovi". Tedy druhý největší akcionář společnosti RSJ, jež na světových burzách vysokofrekvenčně a v obrovských objemech obchoduje s deriváty.

Taková zkratka však není na místě. Byl to koneckonců Dejčmar, kdo si před lety vyslechl Janečkův podnikatelský nápad, jako matematik a ekonom ho pochopil a půjčil mu vlastní kapitál na další expanzi společnosti, která dnes generuje vysoké zisky. Podle Janečkových dřívějších vyjádření jde v posledních letech o zisk zhruba miliardy korun ročně.

Touha po renesanci

Dejčmar, který drží asi čtvrtinu akcií RSJ a je členem dozorčí rady, má ovšem řadu dalších vlastních aktivit a za veřejně mnohem častěji vystupujícího a známějšího Janečka se nijak neschovává. Nemá však na rozdíl od něho v povaze pokoušet se měnit svět, neangažuje se jako Janeček ve snaze o změnu volebního systému či v protikorupčním tažení. Což ale neznamená, že se neangažuje vůbec.

Milionem korun přispěl na provoz Nadačního fondu proti korupci, částkou 2,5 milionu podpořil prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, v řádech desítek tisíc podpořil i Vladimíra Franze. Mnohem více ho ale zajímá svět umění, i když ne prvoplánově. "Neřekl bych, že jsem se našel v umění. Ale těší mne renesanční přístup, obklopit se rozmanitostí. Líbí se mi světy různých lidí, jejich odlišnost," vysvětluje Dejčmar, který každopádně platí za velkého filantropa.

Zmiňovaný "renesanční přístup" k životu podtrhuje i svými nepodnikatelskými zájmy. Nemá jachtu, nehraje golf, nepilotuje letadlo... Ale natočil pozoruhodný dokumentární film o roli psychopatů v byznysu a politice I am Fishead (Ryba smrdí od hlavy)

Ukázku z filmu najdete v angličtině níže.


 

Václav Dejčmar na titulní straně Ekonomu č. 5/2013

 

VELKÝ PORTRÉT VÁCLAVA DEJČMARA A ROZHOVOR S NÍM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 31. LEDNA.

banner 2

 

Související