Loňský rok byl podle odborníků v českém kyberprostoru zlomový. Osamělí počítačoví útočníci se začali organizovat do hackerských skupin.

Jedním z nejviditelnějších bylo v závěru roku uskupení Czechurity, které se přihlásilo k napadení webu Exekutorské komory a firmy Skylink. Již v březnu se jim podařilo hacknout i internetové stránky České televize. Tehdy si říkali "p1r@t3z'sec". "Přejmenovali jsme se z důvodu příchodu nových členů," zdůvodňuje jeden z hackerů.

Týdeníku Ekonom se podařilo spojit se zástupci skupiny a domluvit rozhovor. "S rozhovorem souhlasíme, ale na jméno v žádném případě ne," odpověděli hackeři přes e-mail.

Na Twitteru o sobě píšete, že nejste zloději, ani kriminálníci. Považujete své kroky vůbec za protizákonné?

Zloději nebo kriminálníci dělají vše pro to, aby z toho měli nějaký zisk - my z toho žádný zisk nemáme a ani to pro něj neděláme. Nikdy jsme se nikoho nesnažili vydírat, a dostat se tak k finančnímu obnosu. Stejně tak se nesnažíme ani žádné osoby či společnosti zdiskreditovat, my jen poukazujeme na nedostatky, které vidíme kolikrát ve velmi drahých systémech. Lidé mají právo vědět, kdo a jak se stará o jejich osobní údaje a jestli jsou v bezpečí. Je třeba si uvědomit, že na internetu nechávají čím dál více informací, a my poukazujeme na stav, který u nás není v pořádku.

Proč to neděláte veřejně, ale skrýváte se za anonymní přezdívkou?

Ale my se neskrýváme, veřejně jsme přiznali název skupiny a hlásíme se k našim aktivitám.

Kolik máte aktivních členů?

Na to nebudeme odpovídat.

Proč se svých cílů nesnažíte dosáhnout legálními nástroji? Mohli byste na podle vás nepravosti upozorňovat média, sbírat podpisy pod petice nebo se třeba snažit navrhovat vlastní vylepšení systému.

To není v našem zájmu, děláme to, co nás baví a co nejlépe umíme.

Co si myslíte o hnutí Anonymous? Vnímáte je do jisté míry jako konkurenty?

Myšlenka samotného hnutí je dobrá. Ovšem pokud se do toho začnou montovat lidé, kteří nemají ponětí, o čem je řeč, končí to následně tím, že takzvaně pravá ruka neví, co dělá levá. Čehož jsme koneckonců byli minulý rok svědky. Jako konkurenci je nevnímáme, neboť žádnou nemáme.


Týdeník Ekonom č. 4/2013Jak Česko zbrojí na válku s hackery?
Ochrání nás nové centrum kybernetické bezpečnosti?

 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ PŘINÁŠÍ I POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU S HACKERY.

banner 2

Související