Jako když otočíte poslední stranu kalendáře, pak si prostě koupíte nový - tak se staví ke zprávám o konci světa letošního 21. prosince současní Mayové. A ačkoliv kalendář jejich předků nelze jednoznačně přepočítat na dnešní gregoriánský a ani mayské hieroglyfy nebyly dosud zcela rozluštěny, tvrdí mnozí fatalisté a ti, kteří si na "fenoménu roku 2012" založili dobrý byznys, že staří Mayové před zhruba tisíci lety určili pro letošek datum apokalypsy.
Staří Mayové, jejichž říše slavila největší rozkvět v letech 250 až 900, měli velice propracovaný systém měření času založený na astronomických pozorováních. Používali několik kalendářů pro různé účely a jejich kalendář byl tak vlastně propletencem několika cyklů, jež se neustále opakovaly. Pro běžné využití měli solární rok (haab) o 365 dnech a pro věštecké účely sloužil sakrální rok (tzolk'in) o 260 dnech. Tyto cykly se po 18.980 dnech (52 let) setkaly a vše začalo znova.
Tyto "52leté" cykly, či kalendářní kola se nečíslovala, běžela totiž pořád dokola. Obdobou "našeho letopočtu" pak byl dlouhý počet, který trval 5125 let a nad ním byl ještě delší "precesní cyklus" (asi 25.770 let, podle vychylování zemské osy, v západní terminologii Platónský rok). Mayové věřili, že se nacházejí v poslední pětině tohoto dlouhého cyklu, která začala v den, jenž později vědci přepočetli na 13. srpen 3114 před naším letopočtem, a tudíž by měla skončit 21. prosince 2012.
Předpověděli Mayové konec světa? Jak správně interpretovat jejich kalendář?
Ptali jste se Markéty Křížové ze Střediska ibero-amerických studií na Filozofické fakultě UK. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídala v pátek 21. prosince od 11.00 do 12.00.