Veřejné soutěže a dotace. To jsou dva neuralgické body, které nejvíce trápí podnikatele i samosprávu v českých regionech. Při příležitosti letošního předávání krajských cen srovnávacího výzkumu Město pro byznys proběhlo čtrnáct diskusních fór a pokaždé, když se debata dotkla transparentnosti veřejných zakázek nebo dotační politiky, vyvolalo to bouřlivý ohlas mezi přítomnými zástupci radnic i byznysmeny.
Městům i firmám vadí především celostátně nastavené podmínky - konkrétně novela zákona o veřejných zakázkách, která vstoupila v platnost v dubnu letošního roku. Kromě vyšší administrativní zátěže totiž zavedla možnost jednokriteriálního modelu hodnocení zakázek neboli výběr vítěze výhradně podle nejnižší ceny. A tu si mohou dovolit nabídnout především velké, nadregionální podniky.
Novela omezila možnost radnic využívat místní průmysl a služby, a tím řešit třeba nezaměstnanost. "Lokální firmy je přitom nutné podržet i proto, že podporují místní spolky a vůbec společenský život," zdůraznil například manažer rozvoje Mariánských Lázní Jiří Chval.
Ani protikorupční záměr novely nefunguje efektivně a v řadě měst podnikatelé radnicím v otázce veřejných zakázek nedůvěřují. "Jsou stále vypsané na konkrétní firmy," posteskl si spolumajitel menší tiskařské firmy Polypress ze Staré Role na Karlovarsku. Vadí mu i to, že úřady samosprávy v regionu nezavedly transparentní elektronické tržiště a že kvůli pouhé přihlášce do soutěže je nutné úředně ověřovat veškeré podpisy.
Velmi časté byly letos i nářky nad dotacemi. Jak nad těmi z Prahy, tak zejména z Evropské unie. "Dotace jsou prokletí. Křiví trh a naše město musí investovat do věcí, které nejsou podle našeho gusta," prohlásil starosta středočeské Kutné Hory Ivo Šanc.
PRŮZKUM pro Město pro byznys 2012
Kdo letos získal titul "Nejlepší město podnikatele"?
Jak dopadlo v soutěži vaše město?
Naučila se města vycházet podnikatelům vstříc?
PODROBNÝ REPORT O SOUTĚŽI MĚSTO PRO BYZNYS SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.