Titul Město pro byznys letos zůstal ve východních Čechách. Z Nové Paky, která ho získala loni, však putoval směrem na jih. Zastavil se zhruba 15 kilometrů západně od Pardubic - v devítitisícové Přelouči. Další dvě příčky letos v průzkumu obsadila rovněž malá města.

Druhý byl Humpolec, v němž žije zhruba 11 tisíc obyvatel, a třetí sedmitisícová Dobruška. Velká města se naopak v průzkumu umisťovala o poznání hůře. Například Ostrava skončila 141. a Brno ještě kousek za ní - na 153. místě.

Tyto výsledky naznačují, že větší město ještě nemusí znamenat lepší podnikatelské příležitosti. Ale co vlastně z města udělá podnikatelsky nejpřívětivější místo v republice? Odpověď je třeba hledat v Přelouči. "Máme své kulturní památky, malebnou okolní přírodu, příměstskou rekreační oblast i několik turistických zajímavostí, ale nic speciálního. Zároveň však nemáme ani výjimečnou kriminalitu, nehodovost či nezaměstnanost," popisuje starostka Irena Burešová.

Proč Přelouč?

Co tedy z Přelouče dělá podnikatelsky nejpřívětivější město? Podle průzkumu, který realizovala agentura Datank, je to především dostupnost pracovní síly, pozemků a prostor pro podnikání a blízkost dálnice. Snadnost spojení s okolním světem zdůrazňuje i analytik Datanku Michal Kaderka.

Za výhodu přitom nepovažuje jen blízkost dálnice, ale i skutečnost, že do Prahy se po ní člověk dostane za zhruba hodinu a do krajského města, tedy do Pardubic, mu to trvá jen nějakých 15 minut. "Pardubice jsou navíc s Přeloučí spojeny městskou hromadnou dopravou, a díky tomu se dá říci, že se v Přelouči setkávají výhody městečka s komfortem velkého města," konstatuje Michal Kaderka. Jedním dechem však dodává, že blízkost Pardubic nepřináší jen pozitiva. Je to faktor, který zvyšuje ceny bytů, což zase může vést k vyšším mzdovým ambicím zaměstnanců. "Místní firmy zde musely přeplácet průměrnou českou mzdu o šest procent," podotýká.

FOTO: Ocenění za první místo v anketě Město pro bynys si odnesla starostka Přelouče Irena Burešová. Druhé místo náleží Humpolci, který reprezentovali tajemník městského úřadu Jiří Fiala (první zleva) a starosta Jiří Kučera (druhý zleva). Pro cenu za třetí místo si přišel starosta Dobrušky Petr Tojnar (druhý zprava) a místostarosta Petr Lžičař (první zprava). Foto: Jan Rasch


 

Jak dopadlo v prlzkumu vaše město?
Jaké problémy města a podnikatele trápí?
Naučila se města vycházet podnikatelům vstříc?

PODROBNÝ REPORT O PRŮZKUMU MĚSTO PRO BYZNYS NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.

banner 2

Související