Letošní vítěz ankety Město pro byznys Přelouč mezi českými městy nevyniká ani počtem firem, ani podílem velkých zaměstnavatelů. Potenciál ale má. Jsou zde příznivé podmínky pracovního trhu a radnice solidně hospodaří. A hlavně - místní podnikatelé jsou se svým městem spokojeni.
Mají k tomu pádný důvod. Před pěti lety zde bylo o čtvrtinu méně právnických osob a o sedm procent nižší zastoupení podnikajících fyzických osob. Pokud jde o nezaměstnanost, byla na tom přelouč v žebříčku 205 měst o 20 příček hůře.
Rozvoj města potvrzuje i přírůstek lidí, který pět let po sobě násobně převyšuje celorepublikový průměr. V porovnání se stejným obdobím a průměrným českým městem zde bylo kolaudováno o 60 procent více bytů. Když byly před pěti lety vyhlášeny výsledky prvního ročníku Města pro byznys, Přelouč skončila 123. Letos je první. Ke změnám nedocházelo jen v Přelouči, ale i ve všech ostatních městech, která se účastnila diskusní platformy Města pro byznys, jejímž tématem bylo zlepšení podmínek pro malé a střední podnikatele. Počet radnic, které mají na svém webu oddíl určený podnikatelům, se zvýšil o 70 procent. O takřka stejný podíl se zvýšil počet těch, které mají na domovské stránce odkaz na přehled formulářů. To vše podnikatelům usnadňuje komunikaci s úřady.
Navíc přibývá starostů a tajemníků, kteří nechtějí, aby byl jejich úřad vnímán jako místo, které je pro občany jen v pondělí a ve středu. Počet radnic, kde k úředním hodinám připojují i informaci, že pokud občanům nevyhovují, mohou si telefonicky domluvit schůzku v jiném termínu, se zvýšil o 85 procent. Vzrostl i počet radnic, které na domovskou stránku umísťují kompletní katalog místních firem. Jsou to sice detaily, ale prospěšné. Jednou z příčin těchto změn je přitom i projekt Město pro byznys.
Michal Kaderka
analytik agentury Datank
Jak dopadlo v průzkumu Město pro byznys vaše město?
Jaké problémy města a podnikatele nejvíce trápí?
PODROBNÝ REPORT O PRŮZKUMU MĚSTO PRO BYZNYS NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.