Technologické firmy mohutně zbrojí na předvánoční období, které bývá z hlediska prodejů vždy nejvýkonnějším čtvrtletím v roce. V úterý představil Apple několik nových počítačů a dvě nové verze svého tabletu iPad.

Americký softwarový gigant Microsoft v pátek 26. října zahájil prodej nového operačního systému Windows 8. Systém podporuje ovládání pomocí dotykové obrazovky, takže bude vhodný rovněž pro čím dál populárnější počítačové tablety či chytré telefony.

Microsoft také v pátek zahájil prodej tabletu Surface, který bude konkurovat přístrojům iPad společnosti Apple a tabletům s operačním systémem Android firmy Google. Cena tabletu bude začínat na 499 dolarech (9600 Kč).

Tablety a chytré telefony čím dál více konkurují osobním počítačům. Výzkumná společnost IHS iSupply tento měsíc předpověděla, že celosvětový prodej počítačů se v letošním roce sníží o 1,2 procenta na 348,7 milionu. Prodej by tak vykázal první celoroční pokles od roku 2001.


Uspějí ohlášené produkty jako třeba Windows 8 od Microsoftu, tablety od Googlu nebo „mini-iPad“ od Applu na trhu? Co bude prodejním hitem předvánočního období?

Martin Stuchlík, manažer v oddělení řízení ICT služeb ve společnosti Deloitte ČRPtali jste se Martina Stuchlíka, manažera v oddělení řízení ICT služeb ve společnosti Deloitte ČR.

Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 30. října od 14.00 do 15.00.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Luděk Vokáč
V čem jsou nové Windows 8 tak přelomové? Všude se ukazuje hlavně jejich Metro design, ale vždyť to je jen jedna z možností a většina lidí bude stejně používat klasické rozvržení...
U klasických stolních počítačů nebo notebooků bude pravděpodobně nadále převládat klasické rozhraní. Za přelomové se dá považovat sjednocení platformy napříč celým spektrem produktů - PC, notebooky/netbooky, tablety, smartphony. To velmi výrazně zjednodušuje správu nejen zařízení, ale také instalovaných aplikací. Windosw 8 jsou také připraveny na nástup nové generace zařízení jako notebooky s dotykovou obrazovkou, ...
Martin Stuchlík
anonym
poradte mi prosim - odesel mi doma notebook, potrebuju nejaky novy. Vaham jestli koupit zas notebook, nebo hybrid s klavesnici. Pouzivam ho hlavne doma na brouzdani, promitani filmu, emaily apod. dekuji vam.
Jako univerzální zařízení pro práci i zábavu bych volil spíš notebook (výkon, klávesnice). Pokud máte zařízení pouze pro zábavu a nevadí vám menší obrazovka, tak hybridní zařízení není špatná volba. Hodně záleží na vašich osobních preferencích a finančních možnostech. Nejlepší je si zařízení vyzkoušet a zvolit takové, které vám bude víc vyhovovat.
Martin Stuchlík
Steve
Pěkný den! Měl bych následující dotaz: Považujete iPad mini za popření toho, co prohlašoval Steve Jobse? Jak dlouho podle vás dokáže tahle firma žít z jeho odkazu? Zatím nepředvedli nic, co on nevymyslel, naopka ho spíš jen popřeli.. Děkuji.
Odklon společnosti Apple od směru udávaného Stevem Jobsem je patrný - ať už se jedná o iPad mini, změny velikosti iPhone 5 nebo změny v marketingu. Vzhledem k rostoucí konkurenci a rychlému vývoji v oblasti tabletů a smartphonů je otázkou, zda by se Steve Jobs tohoto směru stále držel. U inovací je jasné, že Jobs měl v tomto směru na jednotlivé produkty zásadní vliv. Jak moc budou tyto nápady a vize nenahraditelné ukáže pravděpodobně až příští generace produktů, ale dramatického úpadku společnosti Apple bych se neobával.
Martin Stuchlík
L. Svitková
Proč podle vašeho expertního názoru upadá věhlas Nokie? Pokud odhlédneme od dokola omýlaného faktu, že zaspali nástup smartphonů, ale trh přeci potřebuje i jiná zaříení... Co si o tom myslíte, vy? Děkuji. Lada Svitková.
Problém bych opravdu hledal ve smartphonech a to ze dvou důvodů. První - i když ostatní zařízení tvoří nezanedbatelnou část prodaných zařízení, jedná se většinou o levnější modely, které negenerují pro společnost potřebný zisk. Druhý - díky smartphonům a jejich marketingové propagaci byla Nokie vytlačena z povědomí ostatními společnostmi (např. Samsung). Díky novým produktům s Windows8 se zdá, že Nokie ještě neřekla poslední slovo a možná se jí podaří aktuální trend zvrátit.
Martin Stuchlík
mix
Dělá podle vás Apple vážně nejlepší iVěci, nebo je to hlavně marketingový trik a síla komunity?
Asi nelze říct, že produkty Apple jsou nejlepší, pokud neřekneme pro koho a k jakému účelu. Svou oblibu si Apple vybudoval na dvou pilířích: 1. nabídnul produkt, který se odlišoval od konkurence (a tím odlišoval i jejich uživatele) a 2. nabídnul propracovaný design a nekompromisní kvalitu zpracování. Díky těmto vlastnostem vznikla kolem Apple produktů věrnostní komunita, která asi nemá na trhu srovnání.
Martin Stuchlík
klaus
Dobrý den, jak se díváte na českou start-upovou scénu? Neroste nám tu další bublina, když se peníze dávají do projektů, které sice mají tisíce uživaterlů, ale nemají sebemenší potuchy, jak z nich dostat byť jen 10 Kč?! Dokázal byste jmenovat dva až tři start-upy, které mají podle vás reálnou šanci prorazit i z malého Česka? Děkuji.
Start-upovou scénu bohužel nijak bedlivě nesleduji, zajímám se spíš o služby a produkty, které jsou stabilizované a více připravené pro využití v praxi. Jak ukazují zkušenosti z jiných zemí, tak investice do startupů obecně smysl mají, otázkou je spíš nastavení pravidel tak, aby nedocházelo k investování do nevhodných projektů. Jinak společnosti podnikající v oblasti internetových služeb mají pořád zajímavý obchodní potenciál, podle žebříčku "Deloitte Technology Fast 50 in Central Europ - http://www.deloitte.com/fast50ce" (který na toto téma naše společnost zpracovává) je firem z oblasti internetového podnikání téměř dvacet procent.
Martin Stuchlík
bd
Má Surface od Microsoftu ještě šanci na úspěch, když přišel o asi tři roky po uvedení iPadu? Apple, pokud je mi známo sám drží asi 60 procent trhu a zbytek masivně požírá Android. Je v tomto odvětví ještě prostor pro třetího hráče?
Myslím, že prostor pro nový produkt stále na trhu existuje. Ať už půjde o domácí uživatele, kteří preferují jednotné prostředí na OS Windows. Tak o využití ve firmách, kde jsou - zejména z pohledu administrace a bezpečnosti - zařízení s Androidem nebo iOS akceptovány často velmi neochotně.
Martin Stuchlík
Klára Miškovská
Dobrý de, očekáváte, že do konce roku bude představena ještě nějaká významná technologická novinka?
Všichni velcí hráči (HTC, Nokia, Apple, Samsung, ...) již své novinky představili, ale je možné, že jako reakci na nový iPadmini nebo Surface se ještě pod stromeček nějakého překvapení dočkáme.
Martin Stuchlík
anonym
Myslíte, že kdyby s tabletem nepřišel jako první Apple se svojí mega silnou komunitou, tak by se toto zařízení neuchytilo? Microsoft prý tablet představil už před deseti lety - proč on neuspěl a jiným se to povedlo?
Určitě v úspěchu sehrála komunita Applu svou roli, ale mnohem důležitější bylo načasování - Apple prostě poskytnul zákazníkům přesně to, co poptávali a ve správný čas. Microsoft před deseti lety neuspěl přesně ze stejného důvodu jako mnoho jiných firem - bohužel předstihl dobu a trh nebyl na takový produkt připraven.
Martin Stuchlík
Mon
Dobrý den. Proč si myslíte, že lidi si tak rychle a snadno zvykli na různá operační prostředí u mobilních telefonů, ale u počítačů se 98 % stále drží Windows??? Díky.
Hlavními důvody jsou dostupnost alternativních OS, složitost takového přechodu a svým způsobem také výuka informatiky na našich školách. Zatímco přechod mezi různými mobilními OS (ovládání, nastavení, základní aplikace) je relativně snadný, přechod mezi Windows a Linuxem/MacOS vyžaduje určitou dávku odhodlání. Vysoký podíl Windows je určitě také ovlivněn dostupností alternativních OS systémů v ČR. Není to tak dlouho, kdy počítače s MacOS/Linuxem patřili spíše do oblasti grafických studií a nadšedců. A posledním důvodem je také způsob výuky informatiky na základních/středních školách, kde se primárně vyučuje práce s MS Windows (což reflektuje potřeby na trhu práce).
Martin Stuchlík
Václav Musil
Dobrý den, vysvětlíte mi prosím, jaký je smysl vyrábět notebooky nebo PC s dotykovou obrazovkou? Vždyť takhle se přeci nedají ovládat? Tablety jsou pro dotyk, PC a notebook už ze své podstaty přeco musí být ovládané na dálku! Děkuji za váš názor.
Dotykové ovládání dává smysl u netbooků/notebooků, kde se většinou jedná o tzv. hybridní modely "Tableto-Notebooky", kdy je obrazovku možné přetočit, případně od klávesnice odpojit. U klasických PC smysl dotykového ovládání nevidím.
Martin Stuchlík
Flavio
Dobrý den, rád bych vyměnil svůj iPad a iPhone za tablet s plnohodnotnou verzí Win 8 a Windows Phone 8. Co mě čeká z pohledu benefitů a co naopak z pohledu omezení? Děkuji.
Jelikož jsem plnohodnotné verze Windows 8 zatím při běžném provozu nezkoušel, tak nejsem bohužel schopen objektivně systémy srovnat. Na internetu ale jistě naleznete spoustu článků, které se tomuto tématu věnují.
Martin Stuchlík
Jirka Oneš
Dobrý den, jaký OS na telefonu používáte nyní a co říkáte na nově představené WP8? Máte v úmyslu tuto platformu vyzkoušet?
Jako první smartphone jsem zkoušel iOS (abych zjistil, co že je na tom systému tak skvělého) a už jsem u něj zůstal. Ve srovnání s Androidem mi příjdou oba systémy srovnatelné a důvodem proč používám stále iOS (i když rozhodně není ideální) je spíš lenost vše přemigrovat na jinou platformu. WP8 vypadá velmi zajímavě a rozhodně vyzkouším.
Martin Stuchlík
David Haramija
Dobrý den pane Stuchlíku, zajímal by mne Váš názor na patentové spory z poslední doby, zejména mezi firmami Apple a Samsung. Jste vy osobně příznivcem detailních designových patentů? Jak si myslíte že tyto spory mohou obecně ovlivnit celkovou podobu ICT za X let? Děkuji za odpověď a zdravím do Karlína...
Patentové spory Apple vs. Samsung - každá společnost má nárok na ochranu svých investic do inovací formou patentové ochrany (ponechme stranou, jaké detaily lze patentem chránit). Podle rozhodnutí soudu Samsung vědomě takové patenty Applu porušil a byl za to potrestán. Detailní designové patenty - rozumím tomu, když si někdo patentuje u telefonů funkci nebo konrétní chování přístroje, ale patenty na zaoblené rohy nebo kulatá tlačítka mi přijdou jako nesmysl. Bohužel je v dnešní době (s ohledem na investice do reklamy a celkově marketingu) jednoznačná rozpoznatelnost produktu silnou konkurenční výhodou. Vliv patentů a patentových sporů na budoucnost si netroufám odhadnout. Na jednu stranu by uvolnění a sdílení nových technologií vedlo k rychlejšímu vývoji, na druhou stranu by pravděpodobně klesla ochota společností do vývoje investovat.
Martin Stuchlík
Související