Je výhodné vstoupit do druhého pilíře penzijní reformy? Jaký fond a kterou investiční strategii vybrat? Kvalifikovaných výpočtů a odborných názorů bylo provedeno nespočet. Mě osobně stačilo pět minut na to, abych se rozhodl. Položil jsem si dvě otázky: Kolik penzijních fondů se dlouhodobě drží alespoň procento nad inflací? Kolik vlád naší moderní historie přežilo čtyři roky v sedle?

Odpovědět si: "Se mnou nepočítejte!" bylo jednoduché. Více mne však trápí, že si nedokážu odpovědět na jiné otázky. Za prvé, jsou tu politici od toho, aby spekulovali nad matematikou naší demografické křivky? Neměli by místo toho budovat hodnoty, které českému národu pomohou přežít nevyhnutelně těžká období? Nepřijde mi správné, abych celý život spořil a někdo alokoval mé úspory do zahraničních akcií a obligací (bohudíky alespoň za fond českých dluhopisů).

Já - rodina - stát

Druhým trnem v oku mi je společenská morálka. Rodiče mě vždy vychovávali k tomu, abych si poradil sám, a pokud to nejde, obrátil se na rodinu. Proč tolik prahneme po tom, aby odpovědnost za náš vlastní život převzal stát? Proč se tolik bojíme otevřeně hovořit o neschopnosti a nepřizpůsobivosti některých z nás? Tyto hluboce vžité zvyklosti bohužel nezmění ani ministr Miroslav Kalousek ani žádná reforma. Obávám se, že si nejdříve budeme muset natlouci nosy.

Jaký je tedy můj osobní recept na zajištění stáří nad rámec státem vypláceného důchodu? Dokud budu aktivně pracovat, chci investovat do nemovitosti, kterou budu moci jednou pronajímat. Nemovitost nemusí živit tolik zprostředkovatelů a derivátů jako investiční fondy.

Místo penze tedy nájem, místo obav z vývoje eura či drachmy káva s nájemníky. Podobnou strategii doporučuji všem, kteří mají rozumný příjem a mohou si dovolit komfort úspor. Lidem, kterým zbývá každý měsíc méně, radím "dávat si stranou", případně využít český dluhopisový fond. Pro ty nejchudší mám na závěr jedinou radu: Dobře vychovávejte svoje děti.

Zastoupení seniorů ve věku 65 a více let v jednotlivých státech Evropy v roce 2011


 

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš Pardubický
generální ředitel FINEP Holding

Související