Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval zákony klíčové pro provedení reformy důchodového systému, a přidělal tak další potíže oslabené vládě premiéra Petra Nečase, sužované vnitřními spory a vzpourou skupiny koaličních poslanců.
Klaus vrátil do Poslanecké sněmovny zákony umožňující spustit od příštího roku takzvaný druhý pilíř penzijního systému, kde by si občané spořili s pomocí státu na individuálních účtech.
"Obsah, příprava i realizace (důchodové reformy) vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus. V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje," uvedl Klaus v dopise předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.
Prezident dal najevo svůj rezervovaný postoj vůči důchodové reformě již na konci roku 2011, když nepodepsal její hlavní zákony, nicméně tehdy je do dolní komory parlamentu nevrátil.
Vláda Petra Nečase potřebuje k přehlasování prezidentského veta podporu 101 poslanců, nyní však v Poslanecké sněmovně disponuje po rozpadu klubu Věcí veřejných a odchodu poslanců z klubu ODS pouze 100 hlasy.
Jaký bude další osud penzijní reformy? Komu a za jakých podmínek se vyplatí vstoupit do II. pilíře? Jak si spořit na důchod?
Ptali jste se Jana Macka, specialisty z poradenské společnosti AWD ČR. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 1. října.