Češi se naučili žít v kapitalismu, ztratili ale optimismus a utratili naspořené peníze. Takový je hlavní závěr z porovnání unikátních dat, která o životě české společnosti sbírá za účelem poznání spotřebitelských potřeb už od roku 1995 pravidelně každé dva až tři roky agentura TNS Aisa.

Průzkum má týdeník Ekonom exkluzivně k dispozici. Z dat jsou jasně vidět pozitivní výsledky: za posledních 17 let vzrostla u Čechů odpovědnost za vlastní osud, jsou spořivější než dříve a vracejí se ke koníčkům.

Naopak lidem ale ubyl optimismus a pocit štěstí a výrazně se ztenčily i jejich finanční rezervy. Ve srovnání s okolní Evropou nejde o nic zvláštního: Češi jsou sice pesimističtější než lidé na Západě, ale optimističtější než obyvatelé starého kontinentu žijící na Východě.

Příčina "blbé nálady"

Co poněkud vybočuje z běžných trendů spojujících Česko se státy Evropské unie, je alarmující vytrácení sebevědomí ze společnosti. Série průzkumů zvaná Lifestyle prozrazuje, že v roce 1995 představovala skupina převážně sebevědomých Čechů celou čtvrtinu tuzemské populace, ale letos už jen osm procent. Z jedenácti na šest procent se za stejné období zmenšila i v mnohém podobná skupina takzvaně troufalých Čechů. Zato rapidně přibylo bezstarostných, a to ze 4 procent před 17 lety na současných 21 procent. Jde o vážné zjištění, protože právě dostatek, či nedostatek sebevědomí a touha po úspěchu jsou základním hybatelem společnosti.

Je snad příčinou dnešní "blbé nálady" v české ekonomice i zřejmé stagnace společensko-politického života právě ztráta dechu a odvahy? "Je možné, že starší a střední generaci semlel těžký život v nových poměrech. Každopádně teď bude důležité, aby se nejmladší generace semlít nenechala a skóre vyrovnala. Aby jí nevyprchala dychtivost, kterou nyní prokazatelně má," vysvětluje pro týdeník Ekonom David Másilka, který má v TNS Aisa na starost kvalitativní stránku průzkumů. Naději do budoucna totiž dává dva roky starý průzkum, podle kterého aspiruje nejvíce mladých Čechů právě na kategorii sebevědomých (23 procent). Země by tak časem mohla nabrat novou energii.

Týdeník Ekonom - č. 38/2012PODROBNOU ANALÝZU VÝSLEDKŮ PRŮZKUMU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ.

Související