Antony Jenkins neusedl na trůn nového krále britské bankovní říše Barclays triumfálně. Pouhý den před jeho nástupem do čela tohoto ústavu, tedy přesně 29. srpna, totiž britský Úřad pro závažné podvody oznámil, že začal vyšetřovat podezřelé, pravděpodobně nezákonné platby Barclays státnímu bankovnímu holdingu v Kataru.

I když k této zatím neprokázané trestné činnosti mělo dojít už před čtyřmi roky, kdy Antony Jenkins ještě ani nebyl v nejvyšším managementu banky, niterně se ho tato aféra týká. V sázce je samozřejmě další zhoršení pověsti této banky, která se pyšní více než třísetletou historií. Už od června ji totiž trápí skandál kolem falšování úrokových sazeb na mezibankovním trhu (Libor), na němž se vedle Barclays podílely i jiné finanční ústavy.

Tato aféra podrazila nohy bývalému dynamickému americkému šéfovi Bobu Diamondovi, který musel rezignovat. Reputaci mu nijak nevylepšil ani fakt, že se při svém odchodu vzdal bonusu 20 milionů dolarů za loňský rok. Banka Barclays totiž musela za skandál s manipulovanými úrokovými sazbami zaplatit americkým a britským regulátorům pokutu 453 milionů dolarů. Odměna odcházejícímu šéfovi by i proto byla veřejností považována přinejmenším za nestoudnou.

Odlišní šéfové

Analytici se většinou shodují, že Diamond a nový šéf Jenkins mají málo společného. Jeden z nich, Ben Protess v listě New York Times napsal: "Místo agresivního amerického investičního bankéře (Diamonda) nastupuje nekonfliktní a nepříliš známý retailový bankéř (Jenkins)." A žertem dodává, že správní rada Barclays jako by ukradla myšlenku z populárního seriálu Monty Pythonův létající cirkus: "A nyní přicházíme s něčím úplně opačným."

Jenkinsův předchůdce Diamond "byl povýšenec, proslulý svým drze suverénním stylem řízení a neomalený v kritice regulátorů a politiků," napsal pro stanici CNN Brian Caplen, významný expert na bankovnictví. "Barclays nyní ze všeho nejvíce potřebuje období stabilního managementu, což by umožnilo sáhnout k některým nezbytným kritickým změnám," dodal. Jenkinsovou prioritou má být odstranění problémů, které v minulých měsících ohrozily důvěryhodnost banky.

Většina analytiků i regulátoři považují Jenkinsovo jmenování za sázku na bezpečí v bouřlivých časech. Ani jim tolik nevadí, že na rozdíl od "investičního kouzelníka" Boba Diamonda, který změnil britskou banku Barclays v top hráče na Wall Street, Jenkins nemá v této oblasti ani za mák zkušeností.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související