Bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb v úterý v prvním veřejném vystoupení po svém zběhnutí odsoudil vládu prezidenta Bašára Asada. Asadův režim kontroluje nejvýše 30 procent Sýrie, "zhroutil se vojensky, ekonomicky i morálně," řekl Hidžáb na tiskové konferenci v jordánském Ammánu.
Mezinárodní společenství, stále rozdělené v názoru na možnosti řešení syrské krize, která si za 17 měsíců trvání vyžádala přes 21 tisíc mrtvých, soustředí své snažení na humanitární pomoc syrským civilistům, napsala agentura AFP.
Do Damašku v úterý přijela šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Plánováno je její setkání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a šéfem syrského Červeného půlměsíce Abdar Rahmánem Attarem.
Povstalci v v posledních dnech stále naléhavěji volají po vyhlášení bezletové zóny pod zahraničním dohledem, jak tomu bylo v případě Libye.
Bezletová zóna vyhlášená NATO a arabskými spojenci pomohla loni libyjským povstalcům svrhnout Muammara Kaddáfího. Západ ale projevuje jen málo chuti zopakovat podobnou akci v Sýrii a Rusko a Čína se rezolutně stavějí proti takové intervenci.
Měly by západní země zasáhnout do války v Sýrii? Jak dlouho bude prezident Asad odolávat tlaku rebelů a mezinárodního společenství?
Ptali jste se Ireny Kalhousové, analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídala ve středu 22. srpna.