Na tom, že se sedmatřicetiletá dosavadní viceprezidentka společnosti Google Marissa Mayerová rozhodla převzít pozici generální ředitelky internetové firmy Yahoo by nebylo nic zvláštního. Svět ale překvapilo, že Mayerová udělala tak zásadní krok v šestém měsíci těhotenství. Přitom jde jen o další potvrzení skutečnosti, že se kariéra a mateřství nevylučují. Je-li žena jako odborník pro firmu dostatečně atraktivní, zaměstnavatel přestává hledět na to, zda má děti. A je-li navíc nedostatková odbornice či výjimečně schopná manažerka ochotná dávat firmě dost času, má i navzdory mateřství příležitost pokračovat v kariéře.

Podobných příběhů poslední roky přibývá i v Evropě. Roste totiž počet žen ve vedení firem. Zatímco v roce 2003 bylo podle zjištění Evropské komise v nejvyšším vedení největších společností kotovaných na burze jen devět procent žen, letos už tento podíl dosáhl 14 procent. Evropské unii ovšem tento posun nestačí, a tak je ve hře i povinná 30procentní kvóta na zastoupení žen ve vrcholovém managementu podniků. Nešlo by přitom o převratnou novinku. Například v Norsku mají pro ženy ve vedení stanovenou 40procentní kvótu již od roku 2003.

V Česku však kvóty velkou podporu nemají - a to ani mezi vrcholovými manažerkami. "Firmy by měly podporovat ženy ve vedoucích pozicích jinými prostředky," soudí například ředitelka divize nákup a členka představenstva společnosti ČEZ Michaela Chaloupková. Má na mysli ohled na to, že řada manažerek potřebuje svoji kariéru skloubit s úlohou matky.

Podle projektové manažerky neziskové organizace Gender Studies Niny Bosničové si už ale firmy pomalu uvědomují, že se vstřícný přístup k matkám vyplácí. Díky této strategii neztratí zkušené profesionálky, které se do práce vrátí třeba již po několika měsících. Zaměstnavatel díky tomu nepřijde o cenné know-how. "V nejlepší pozici jsou přitom ženy-specialistky a manažerky, tedy ty, které jsou těžko nahraditelné," dodává Bosničová.

"Žena má být doma"

To potvrzuje i personální ředitelka úvěrové společnosti Provident Financial ČR Štěpánka Duffková. "V případě, že by šlo o ženu, která má výjimečné zkušenosti a byla by ochotná svou mateřskou dovolenou zkrátit na několikaměsíční minimum, dovedu si představit, že bychom ji přijali," říká.

Matky-manažerky se však často musejí vyrovnávat s kritikou okolí. "Například v Česku stále převládá konzervativní názor, že žena, která s dítětem nestráví několik let doma, není dobrá matka," upozorňuje Bosničová. Vracet se do práce již po několika měsících od porodu nepovažuje za ideální řešení ani řídící partner personální agentury PP Partners Prague Ján Dolejš. "Pokud k tomu ženu motivuje výše hypotéky či jiné ekonomické důvody, je to ještě pochopitelné, ale jde-li o svobodné rozhodnutí, nerozumím mu. Výchovu dítěte považuji za jedno z nejtěžších a nejdůležitějších zaměstnání," říká. Bosničová naopak podotýká, že každá žena nemusí být orientovaná výhradně na rodinu. Pokud některá ke své seberealizaci potřebuje kariéru, její okolí by to mělo respektovat.

Takových žen poslední roky výrazněji přibývá. Již za dob studené války se náročné role matky a manažerky podařilo skloubit Ester Levanonové, dnes pětašedesátileté šéfce telavivské burzy. Stihla vybudovat IT oddělení v izraelské kontrarozvědce Šin Bet a porodit dva syny. Dvě děti nezabránily v budování kariéry ani osmapadesátileté šéfce brazilského Petrobrasu Gracas Fosterové. Fakt, že příběh nové manažerky Yahoo zná celý svět, je zapříčiněn hlavně tím, že se její dítě ještě nestihlo narodit. Dalším důvodem je zřejmě i to, že odpovídá duchu doby, ve které ženy kolonizují mužský svět byznysu.


V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 2. SRPNA, NAJDETE PROFILY TŘÍ ŽEN, KTERÉ USPĚLY VE SVĚTĚ BYZNYSU:

Marissa Mayerová - Nová generální ředitelka firmy Yahoo se neproslavila jen jako žena, která nastoupila na nejvyšší post ve vedení firmy během těhotenství. Svoji úspěšnou kariérou zaujala už během působení ve firmě Google.

Ester Levanonová - Pětašedesátiletá šéfka akciové burzy v izraelském Tel Avivu za svůj život zvládla i úspěšnou kariéru v kontrarozvědce.

Maria das Gracas Fosterová - Nynější šéfka Petrobrasu, páté největší světové energetické společnosti, zvládla nejen rodinu, ale také výstup po kariérním žebříčku až na nejvyšší pozici ve firmě.

banner 2

Související