Globálně nejhodnotnější fotbalový klub Manchester United míří na burzu ve Spojených státech. Podle expertů má primární emise akcií vynést půl miliardy dolarů. Majiteli klubu, americkému podnikateli Malcolmu Glazerovi, má také pomoci získat prostředky na snížení dluhu, který kvůli převzetí manšaftu nadělal.
Hodnota klubu je i ve srovnání s dalšími slavnými fotbalovými týmy, jako třeba Real Madrid nebo Bayern Mnichov, jedinečná. Podle nedávného průzkumu má Manchester United po celém světě na 659 milionů fanoušků. Klubu velmi vynášejí i televizní přenosy, šířené hlavně v Evropě a stále častěji v Asii. Jen v Číně je podle nedávného průzkumu 108 milionů příznivců a tým tam pro ně v létě sehraje dva exhibiční zápasy.
Anglický klub, který rekordně 19krát zvítězil v Premier League, patří k fotbalovým týmům, které nejvíce vydělávají. Přesto je zatížen dluhem, který v době převzetí v roce 2005 činil 850 milionů dolarů. Celkově majitel Malcolm Glazer zaplatil za koupi 1,2 miliardy dolarů. Nyní je sice závazek o něco nižší, ale rozpočet klubu je oslabován vysokými úroky. Aktuální hodnota United se odhaduje na 1,86 miliardy dolarů.
Útěk ze Singapuru
Glazer chtěl vypsat primární emisi akcií již loni, a to na burze v Hongkongu a v Singapuru. Vzhledem k tomu, že v těchto bývalých anglických koloniích je Manchester United oblíbený, měla emise vynést miliardu dolarů. A už byla skoro ruka v rukávě, když ho banky upozornily, že asijský trh je nestabilní.
Letos v červnu se objevily zprávy, že Glazer hodlá Manchester United kotovat na burze ve Spojených státech. Není prý ještě rozhodnuto, zda na Newyorské burze (NYSE), nebo na její elektronické soupeřce Nasdaq. Přesun emise do USA ovšem není podle analytiků nejšťastnější. Američané totiž zápasy Manchester United příliš nesledují, dávají přednost zcela dravějšímu americkému fotbalu a baseballu. I když kotování na burze v USA umožní přístup investorům z celého světa, větší zhodnocení by přišlo, kdyby byl Manchester United kotován na burze, která je blíže jeho fanouškům, usoudila agentura Reuters.
Podle Reuters budou k prodeji jen akcie Manchester United třídy B. Jejich majitelé budou mít buď omezené, nebo žádné volební právo. Akcie třídy A sice budou emitovány, ale nemají být určeny k prodeji. To proto, že čtyřiaosmdesátiletý patriarcha, jehož osobní jmění činí 2,7 miliardy dolarů, chce pro svoji rodinu zachovat nadále nejméně 95procentní podíl v klubu.
Podnikatel s červenou kartou
Dalo by se předpokládat, že Malcolm Glazer se svojí vášní ke sportu vyznává fair play. Ale při svém boji o získání Manchester United se podle drtivé většiny fandů tohoto týmu dopustil řady faulů, které by byly ne na žlutou, ale přímo na červenou kartu. Když mu spadl klub Manchester United do klína, jeho prvním krokem bylo zvýšení vstupného na zápasy. Postupně zdražilo o 42 procent, a to v době, kdy klub získával miliony liber za televizní přenosy.
Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom (LETNÍ DVOJČÍSLO), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže: