Od nákupu fotbalových klubů očekávají miliardáři hlavně růst prestiže a publicity. Je to i případ šejka Mansúra, ropného boháče ze Spojených arabských emirátů. Klub Manchester City, který je jeho majetkem, letos v květnu vyhrál anglickou Premier League a porazil i tak znamenitého soupeře, jakým je Manchester United.

Částka 125 milionů liber, kterou předloni šejk investoval do nákupu hráčů, přinesla znamenité výsledky. Carlos Tévez, Yaya Touré a další pozvedli klub, založený v roce 1894, na výsostné první místo. Šejk mohl s uspokojením prohlásit, že jeho cíl, vrátit týmu Manchester City někdejší slávu a proslulost, se díky jeho penězům i Alláhovi zdárně naplnil.

Učinil tedy dobře, když klub, zatížený dluhem, v září 2008 koupil. Ostatně vlivný politik, celým jménem šejk Mansúr bin Zájid an-Nahján, se nebojí sázet i na riskantnější podniky. Například má podíl na projektu rakety a vesmírné lodi Virgin Galactic, který má do dvou let umožnit lety turistů do vesmíru.

To, co jedenačtyřicetiletý šejk Mansúr od Manchester City očekává, není zisk, ale skvělé umístění v Premier League. Ostatně, když před čtyřmi roky klub koupil a zjistil, že je zadlužen, okamžitě dluh 305 milionů liber zaplatil ze svého. Protože má ale v Abú Dhabí vládní povinnosti, příliš často zápas svého týmu naživo nevidí.

Láska zvaná Chelsea

Na rozdíl od něho ruský oligarcha Roman Abramovič, žijící v Londýně, nevynechá takřka žádný mač svého klubu Chelsea, a velmi prožívá jeho průběh.

Zálibě devátého nejbohatšího Rusa v kopané se snad může vyrovnat pouze jeho vlastnictví pěti jachet, označovaných jako Abramovičova flotila. Jedno z těchto přepychových plavidel má dokonce připravenou malou ponorku, to pro případ nějakého útoku.

Klub Chelsea, který Abramovič koupil v červnu 2003, rozhodně stojí méně peněz než zmíněná flotila. Ale proto, že stejně jako šejk Mansúr nemusí hledět na peníze, vytýkalo se mu, že zkazil trh nákupu hráčů v Evropě. Například za Andreje Ševčenka zaplatil neuvěřitelných 35,3 milionu eur.

Cílem ruského boháče se jměním 12,1 miliardy dolarů bylo učinit z klubu Chelsea světovou obchodní značku a postavit ho tak na roveň klubů Manchester United a Real Madrid. V uplynulé sezoně se sice Chelsea umístila v britské Premier League až na šestém místě, ale zato poprvé v historii vyhrála Ligu mistrů, když porazila i Bayern Mnichov. A pětačtyřicetiletý Roman Abramovič si prý váží tohoto vítězství více než zápasů v Anglii. Že by z nouze ctnost?
Tím, že se tak citově angažuje v záležitostech Chelsea, jí však možná leckdy škodí. Velmi často od roku 2003 totiž měnil manažery klubu.

Marný boj o Arsenal

Sláva, kterou si Abramovič díky Chelsea získal ve světové publicitě, nenechala spát jeho uzbeckého kolegu oligarchu Ališera Usmanova. Nestačí mu, že štědře sponzoruje klub Dynamo Moskva, chtěl mít stejně jako Abramovič také svůj klub v anglické Premier League.
A už od roku 2007 se snažil převzít vynikající anglický klub Arsenal. Stejný zájem však projevil i americký podnikatel Stan Kroenke. Kdo s koho? Oba soupeři nakupovali akcie holdingu Arsenal. Je jich pouze nepatrný počet, asi 62 tisíc. Holding není kotován na burze, takže bylo velmi náročné je získat.

Usmanov se spojil s londýnským finančníkem Farhadem Moshirim a spolu vytvořili Red & White Holdings, který akcie Arsenalu skupoval.
I když vedení klubu si jako majitele zpočátku Stana Kroenkeho nepřálo, nakonec se muselo smířit s tím, že od července 2011 vlastní tento čtyřiašedesátiletý americký podnikatel už 66,64 procenta akcií. Usmanov, jemuž bude letos 58 let, má jen 29,11 procenta. I tak je to dobrý podíl, protože hodnota Arsenalu činí podle časopisu Forbes 1,19 miliardy dolarů. V uplynulé sezoně skončil v Premier League na třetím místě.

Nepřehnané ambice Fulhamu

Na vítězství fotbalového klubu Fulham v Premier League až tak nelpí devětasedmdesátiletý majitel, Egypťan Mohamed Al-Fayed. V roce 1997 za klub z jihozápadního Londýna, který byl v nejnižší
divizní soutěži, zaplatil 6,25 milionu liber. Vedení i hráčům dal úkol, že se musí postupně vyšplhat až do Premier League. To se podařilo v roce 2001. V uplynulé sezoně této vrcholné anglické soutěže skončil Fulham na slušném 19. místě. Zatím se nikdy nedostal do čela ligy.

Al-Fayed je spíše než jako vlastník klubu Fulham znám jako majitel pařížského hotelu Ritz. Dříve vlastnil i slavný londýnský obchodní dům Harrods, v němž nakupovali i členové britské královské rodiny. Tento Egypťan se v Británii jako podnikatel vypracoval a jeho jmění nyní činí 1,2 miliardy dolarů.

Proslulejší je však jako otec Dodiho Al-Fayeda, který zahynul spolu s britskou princeznou Dianou při automobilové nehodě v Paříži v srpnu 1997.
Synova smrt značně poznamenala podnikatelského ducha Mohameda Al-Fayeda. Na klubu mu ovšem stále záleží. Důkazem je loňská půjčka jeho holdingu ve výši 187 milionů liber - bezúročně. Hluboký vztah ke svému klubu zkrátka nezapře.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce

Související