Od příštího roku má současný Pozemkový fond nahradit nová instituce, Státní pozemkový úřad (SPÚ). Půjde o jeden z nejhlubších zásahů do pozemkové agendy, samostatný fond totiž zanikne po jedenadvaceti letech existence a přejde do nové instituce SPÚ ještě spolu s pozemkovými úřady.

Čím více se blíží konečný termín, tím více sílí kuloární debaty o tom, zda se přeměna stihne a k čemu vlastně bude dobrá. Naopak zcela bez diskuse je jiná věc: ani zatím poslední ředitel Pozemkového fondu Radim Zika (ODS) svoji úlohu nezvládl a předčasně skončil už v červnu. Oficiálně rezignoval na svou žádost, ve skutečnosti "dojel" z obdobných důvodů jako většina jeho předchůdců: neustál skandály s neprůhledným prodejem pozemků, zadáváním nepotřebných zakázek či protežováním přátel.

Mají v tom hokej

Poslední kapkou do Zikova poháru na fondu byly důsledky jeho kamarádství s trenérem hokejové reprezentace Aloisem Hadamczikem. Zika, sám bývalý hokejista, mimo jiné zaměstnal na fondu i Hadamczikovu mladou přítelkyni za údajně velmi nadstandardní plat za velmi neurčitou práci. "Nešlo o nic špatného, ale udělal jsem hloupost. Neuvědomil jsem si, jak to může působit na veřejnost," sdělil Zika týdeníku Ekonom s tím, že jiných pochybení si není vědom.

Zika také tvrdí, že s koncem fondu chtěl stejně skončit i on. Nicméně premiér Petr Nečas jeho odchod podle zákulisních informací urychlil z obavy, že by se Zika mohl stát skvělým terčem kritiky opozičních stran hlavně před podzimními krajskými volbami. "K přeměně na Státní pozemkový úřad od ledna je ovšem fond velmi dobře připraven," tvrdí přitom Zika.

Skutečnost ale může být složitější. Například i místopředseda zemědělského výboru sněmovny za ODS a šéf dozorčí rady Pozemkového fondu Jiří Papež míní: "Ze strany fondu nebo vlády nevidím problém. Ale možná bude chtít vznik nové instituce trochu posunout opozice, pak je to k diskusi."

"Vláda šije ukončení činnosti fondu horkou jehlou, je to další políček českým a moravským zemědělcům," prohlašuje například stínový ministr zemědělství a místopředseda opoziční ČSSD Michal Hašek.

Z vyjádření samotného předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky lze ovšem také vyrozumět, že ČSSD spíše nechá vládu trochu se v problémech přeměny fondu podusit. "Z pohledu racionalizace státní správy je změna rozumná. Byla by to velká vládní ostuda, kdyby po letech příprav kabinet termín přeměny nestihl," uvedl Sobotka pro týdeník Ekonom.


Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom (LETNÍ DVOJČÍSLO), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže:

Související