Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Obchod roku, nebo také největší blamáž. Oba názory padají v souvislosti s nedávným prohlášením elektrárenského gigantu ČEZ, jenž oficiálně potvrdil, že jeho elektrárny Počerady i Chvaletice jsou na prodej. Hovor o "transakci roku" je namístě. I když většina analytiků nyní považuje sumu 30 až 40 miliard korun - zmíněnou dříve experty Patria Finace - za přemrštěnou, i tak odhaduje samotný ČEZ cenu za obě elektrárny na úrovni zhruba 12 miliard.

Zároveň je ovšem jejich prodej zatížen mnoha spekulacemi. Vyvěrají jak z faktu, že ČEZ coby polostátní firma je vydán politickým vlivům, tak ze síly a vzájemné rivality potenciálních kupců. První z nich, Czech Coal, ovládá podnikatel Pavel Tykač. Muž, jehož dřívější firma Motoinvest vynikala takovou agresivitou, že mu to řada pamětníků dodnes nezapomene. Zároveň je Tykač člověk, jemuž Martin Roman (stále šéf dozorčí rady ČEZ) nemůže zapomenout údajný "podraz". Právě vládce Czech Coalu přece měl podle Romana médiím poskytnout informace naznačující napojení kdysi všemocného šéfa ČEZ na plzeňskou Škodovku a možný střet zájmů...

Druhý potenciální kupec, EPH, je samozřejmě rovněž silným hráčem. Tváří holdingu je Daniel Křetínský, za zády má ovšem coby spolumajitele mocné a protřelé investiční skupiny PPF a J&T.

Test českých politiků

I když si odmyslíme osobní animozitu mezi některými protagonisty budoucího obchodu, už měsíce plní stránky novin i věcné střety mezi potenciálními kupci navzájem i vůči prodávajícímu ČEZ. Polostátní firma především viní Czech Coal z toho, že mu chce v nadcházejícím období razantně zdražit uhlí. Nad tím vším se vznáší tu zastřenější, tu hlasitější kritika limitů těžby uhlí - na jejichž prolomení by měli zájem všichni zúčastnění energetici.

V zemi, jako je současné Česko, kde, zdá se, jedna korupční aféra stíhá druhou, si lze sotva představit výživnější podhoubí pro vznik nejrůznějších dohadů, jež může zamýšlený prodej elektráren vyvolat.

Akce tak bude i zásadním testem, zda jsou tuzemští politici i byznysmeni vůbec schopni takový obchod zvládnout bez průšvihu. Testem důležitějším, než jsou kauzy typu nepravomocně odsouzeného guru Věcí veřejných Bárty, nebo vyšetřovaného exhejtmana ČSSD Davida Ratha.

Kuloáry se přitom nese silný hlas, že prodej elektráren je už předem domluven. Spory protagonistů jsou údajně jen divadlem pro veřejnost a každý nakonec dostane, co chce - bez ohledu na to, jak to prospěje ČEZ, a tím i státní kase. Tento scénář se opírá o už známá fakta. Pokud jde o významnější z elektráren, Počerady, ta leží jen zhruba 15 kilometrů od dolu Vršany, jenž vlastní Czech Coal. O Chvaleticích se zase delší dobu spekuluje, že je ČEZ "slíbil" EPH, včetně nepostradatelného kontraktu na dodávky uhlí do této elektrárny. A pokud by byl Czech Coal uspokojen, pak by mohl přistoupit na "rozumnější" ceny uhlí, jež požadují zase ČEZ a EPH.

Zkouška na hlavní test

Scénář popsaný v předchozím odstavci přitom svou logiku má. A pro fungování české energetiky včetně teplárenství by jeho naplnění bylo přínosem. Už zmíněnou klíčovou otázkou bude, jak se vše státu podaří ukočírovat. Hlavními protagonisty ve službách daňových poplatníků přitom nejspíše budou ministr financí Miroslav Kalousek (coby vykonavatel akcionářských práv k ČEZ), nepochybně premiér Petr Nečas a v neposlední řadě Romanův nástupce v čele elektrárenské firmy Daniel Beneš.

Kalousek by měl při té příležitosti zapomenout na způsob, jímž před časem prodal část akcií ČEZ. "Vzal jsem na sebe zodpovědnost, hrál poker a zvítězil," popsal totiž sám ministr svůj tehdejší postup de facto tak, že veřejnosti do "jeho" byznysu se státními akciemi nic není. I premiér Nečas by při transakci měl hrát roli "hlídače" transparentnosti už proto, aby jeho ODS v očích veřejnosti neztrácela další body. A Daniel Beneš může v první vážné akci dokázat, že se stal nejvýznamnějším státním manažerem (bez konkurzu) právem. Koneckonců, ze své dřívější profese rozumí i obchodu s uhlím, osobní střety s vlivnými byznysmeny neměl - pozici tak nemá špatnou.

Transparentní prodej elektráren by měl být i zkouškou na hlavní byznysovou událost, která zemi čeká příští rok - na rozuzlení řádově většího tendru na dostavbu jaderných bloků v Temelíně.

Martin Mařík
redaktor týdeníku Ekonom


12 mld. Kč
To je odhad hodnoty elektráren Počerady a Chvaletice podle ČEZ.

O elektrárně Chvaletice se delší dobu spekuluje, že ji ČEZ "slíbil" EPH , včetně nepostradatelného kontraktu na dodávky uhlí. Foto: Radim Beznoska

Související