Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Zatímco pod vlivem ideologie politické korektnosti už léta v Česku panují dohady, zda je správné mluvit o Cikánech, Romech či raději sociálně vyloučených, problémy v regionech, kde žijí, narůstají. A hrozí přerůst v rasové nepokoje. Především na Šluknovsku, kterým se už loni v srpnu přehnala vlna násilí.
Politici se však víc než o řešení samotného problému zajímají o to, jak problém korektně označit. Před zhoršující se etnickou a sociální situací na severních okrajích české republiky strkají hlavu do písku už přes dvacet let. Přitom na důsledek politické korektnosti, vytěsnění palčivých témat týkajících se společenských poměrů mimo běžnou diskusi, čekají v celé Evropě populisté.
Podle politologa Petra Robejška vládnoucí i opoziční strany ve vyspělých zemích tvoří uzavřený mocenský kartel, který odmítá vzít na vědomí realitu. "Jeho členové mezi sebou tvrdě bojují o moc, jsou ale stoprocentně zajedno v tom, co nechtějí slyšet," tvrdí Robejšek. Nepohodlní tazatelé a jejich názory bývají smeteny ze stolu jako extremistické, šovinistické, zaostalé, neetické či nekompetentní. Politici nevnímají, že v chudnoucích západních zemích začínají hrát klíčovou roli otázky jako prohlubování ekonomické nerovnosti, slábnutí střední třídy a podrážděnost mezi sociálními skupinami.
Robejšek ještě stále věří v obrat. "Populismus působí jako rákoska, která celou politickou třídu přinutí k účasti na doučování o reálném stavu společnosti," napsal před časem ve svém blogu na Aktuálně.cz.
Obava před vzestupem extrému
A právě takovou rákosku naposledy uchopil někdejší člen vedení Bundesbanky a sociální demokrat Thilo Sarrazin. Dlouho potlačované téma nastolil, když konstatoval, že Německo v důsledku masové imigrace hloupne a ztrácí ekonomické pozice. Následovalo jeho obvinění z rasismu a antisemitismu, dokonce i odvolání z vedení centrální banky.
V Česku se o protestní hlasy už dávno opírají komunisté. Nyní se politologové přou, kdo zvedne populistickou kartu na pravici. Obava, že to budou lidovci usilující za každou cenu o návrat do sněmovny, se nenaplnila. Teď se mluví spíše o Suverenitě Jany Bobošíkové nebo některých proudech v ODS. Cestu už naznačil Pim Fortuyn v Nizozemsku (kterého před volebním triumfem zastřelil pomatený ekolog), Jörg Haider v Rakousku a nově, v souvislosti s placením řeckých dluhů Praví Finové na jinak tak poklidném severu.
Politická korektnost, tedy jazyk, v němž je řada slov na indexu, protože by se mohla dotknout menšin - muslimů, přistěhovalců, Romů či homosexuálů nebo obézních -, má jak zapálené přívržence, tak i tvrdé odpůrce.
Slovník politické korektnosti: Jak se mluví a mluvilo
ROMOVÉ
Sociálně slabí lidé na Šluknovsku migrují převážně mezi jednotlivými městy v rámci Šluknovského výběžku... Nepotvrdily se zprávy o příchodu stovek chudých lidí z různých částí republiky. (Z tiskové zprávy zmocněnkyně pro lidská práva)
Jen když se jednou do roka přihodilo, že se toulaví cikáni v sadu ukázali, tu se babička ulekla. Honem vynesla jim jíst ven a říkala: "S užitkem bývá, vyprovodí-li je člověk až na rozcestí." (Božena Němcová, Babička)
AMERIČTÍ ČERNOŠI
Televize Nova hledá africké Američany nebo Afričany z anglofonní oblasti... (inzerát TV Nova z listopadu 1994)
Vcelku bylo osvobození černochů nedůsledné, neboť velká většina z nich nedostala půdu. (Dějiny novověku, 1969)
ŽENY
Z debaty vyplynulo, že v České republice trpí společenská produktivita tím, že není podporováno zahrnování pracovní síly žen na všech úrovních, ale hlavně na úrovni elit. (Místopředsedkyně senátu za ČSSD Alena Gajdůšková)
Ženy by se měly podporovat - jako ostatně ve všem - i v jejich vědeckém rozvoji. Nikdo ať mi ale nemá za zlé, že se na výsledek takového snažení dívám skepticky. Mám přitom na mysli jisté brzdy v ženském organismu... (Albert Einstein)
Pokračování analýzy najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže: