Vskutku barevné jsou Velikonoce, největší svátky křesťanského světa. Po květné neděli, která letos připadla na apríla a končil jí čtyřicetidenní půst, následovalo "modré pondělí" a "žluté (šedé) úterý", kdy podle zvykosloví hospodyňky uklízely. Na ně navazuje dnešní "škaredá (černá) středa". Přezdívalo se jí sazometná, protože se vymetaly saze z komína. Černá či Škaredá se jí říkalo proto, že v ten den Jidáš zradil Ježíše.

Květnou nedělí začal pašijový týden, jehož obřady jsou svázány s náboženskými motivy. Příjemně je v nich využito zakořeněných tradic jarních zvyků, využívajících jako symbolu živých rostlin. Lidé dodnes dodržují především tradici předávání velikonočních dárků - to aby je "nepokakal beránek".

Zatímco však o Vánocích je zaměstnán Ježíšek, o jarních svátcích se činí ušatý zajíc. V některých zemích mu proto za okno dávají mrkev či list salátu. V koledě bývají kraslice, pamlsky a barevná vajíčka natvrdo. V současnosti vynalézavost často ustupuje menším bankovkám či mincím, které si koledníčci odnášejí.

Pašijový týden vrcholí na Velikonoční pondělí, které je v Čechách spojeno s pomlázkou, na Moravě s mrskačkou. Vajíčka symbolizují krásu života vznikajícího ze zárodku. Šlehání pomlázkou z mladých vrbových proutků a někde i polévání vodou má stejný smysl. Věřilo se, že proudící voda, stejně jako mladá míza v letorostech, předává dotekem svou sílu.


Jaký význam mají Velikonoce pro českou společnost a pro církev? Jak je správně slavit? A jsou velikonoční svátky významné i pro nekatolíky?

Ptali jste se Tomáše Holuba, generálního sekretáře České biskupské konference. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídat ve čtvrtek 5. dubna.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
michal kratochvíl
Dobrý den, jsou pro křesťana významnější vánoční, nebo velikonoční svátky? A proč? Děkuji za odpověď. MK
Pro křesťany jsou asi přece jen důležitější svátky velikonoční, protože kdyby Ježíš se jen narodil a jen žil, ale nepodstoupil pro nás smrt a hlavně nevstal potom z mrtvých, tak na něho budeme vzpomínat pouze jako na velkého člověka a nic víc. Ale pro nás právě pro Kristovo vzkříšení je On nadějí, která se týká každého. A to slavíme o Velikonocích.
Tomáš Holub
kk
Proč bych měl jako nevěřící katolík "slavit" Velikonoce?
Děkuji za otázku. Přiznám se, že mi úplně není jasné, co to znamená „nevěřící katolík“. Jako nevěřícímu bych Vám nabídl, abyste alespoň ze zvědavosti si přečetl dramatický příběh o umučení Ježíše Krista nebo se zaposlouchal do hudebních děl, které tuto událost nádherně přibližují (Stabat Mater od A. Dvořáka, či Jesus Christ Superstar od Webera nebo mnoho jiných). Jako katolíkovi bych Vás povzbudil, ať hledáte právě skrze tento příběh důvody, proč jste pokřtěný. Ta cesta může být zajímavá a napínavá. Každopádně přeji hezké Velikonoce!
Tomáš Holub
anonym
Je pravda, že bych v sobotu neměla sahat do země? Můžete mi případně vysvětlit, kde se tento zvyk vzal, kde má svůj původ a jaký v uvozovkách trest mi případně hrozí? Děkuji, T. Musilová.
Nepracovat s hlínou je jeden z projevů lidových napůl pověrčivých zvyků, které se vážou k příběhu Ježíšovi smrti, jež si na Velký pátek připomínáme. Vychází z úcty k tajemství Kristova pohřbení do země, kde podle naší víry, On v sobotu setrval, než v noci ze soboty na neděli smrt přemohl a vstal z mrtvých. Ale nebojte se žádné tresty Vám nehrozí :-) Pěkné Velikonoce!
Tomáš Holub
Z. Kovalová
Velikonoce podle mě již dnes nemají vůbec žádný spirituální rozměr, lidé je nevnímají jako svátky, tedy jako cosi "svatého" a už vlastně si v tom shonu ani nepotřebují uvědomovat, že začíná jaro jako start nového období. Souhlasíte se mnou?
Děkuji za otázku. Určitě naše uspěchaná doba nepřispívá k tomu, abychom cokoliv, tedy i Velikonoce uměli prožívat v klidu a s nasloucháním tomu, co je důležité. Ale přesto Vás možná překvapím, že znám spoustu lidí, kteří mají odvahu se s tímto náporem poprat a daří se jim si Velikonoce uchránit od všedního shonu. Určitě lépe to je možné, když člověk vypadne někam mimo svůj každodenní shon, do kláštera, na chalupu, do přírody. A tak Vám držím palce, abyste mezi tyto lidi patřila i Vy :-) Požehnané Velikonoce!
Tomáš Holub
anonym
Ktery z tech vsech velikonocnich dnu je vlastne pro cirkev nejdulezitejsi? Pondeli?
Tak jste trefil právě ten, který je důležitý nejméně :-) Za vrchol velikonoční zvěsti je možno považovat velkopáteční drama Ježíšovi smrti spojené s nádhernou a jásavou oslavou jeho zmrtvýchvstání, která patří, tak jak název Velikonoce napovídá, k noci mezi Bílou sobotou a nedělí Vzkříšení. Tam je vrchol a zdroj naší víry a naděje!
Tomáš Holub
anonym
Proč by měl křesťan držet na Velký pátek půst a nejíst maso? díky za odpověď.
Já děkuji za otázku. Postit se je pro člověka osvědčenou cestou, jak posílit svoji vnímavost pro věci skutečně důležité. Je to zvláštní, ale v okamžiku, kdy si odepřeme radost z jídla, objevují se snáze před naším duchovním zrakem horizonty radostí, které jsou hlubší. Proto církev vyzývá věřící, aby při pohledu na trpícího Krista na kříži byli vnímaví i tím, že se ten den zřeknou pokrmu a zvláště masa. Schválně to zkuste :-)
Tomáš Holub
txt
je podle vas jen opravdu velka NAHODA, ze velikonoce pripadaji zrovna na svatky jara, ze tada cirkev neuvymyslela nic lepsiho, jenom vzala popularni pohanske svatky a premalovala je do nabozenstvi?!
Děkuji za otázku. Velikonoce svůj termín odvozují od židovských svátků, které k tradici izraelského národa patří od osvobození Židů z egyptského otroctví a to je určitě již déle než 3 000 let. Takže to je docela starobylá tradice, ne? :-)
Tomáš Holub
Mgr. Jana Bicanová
Dobrý den, pane Holube. Zdravím vás z Olomouce. Jak vy osobně budete trávit nadcházející svátky? Děkuji za odpověď. J. Bicanová
To je milá otázka. Já za chvíli odjíždím do Rokytnice nad Jizerou, kde ve farnosti a se svými přáteli budu prožívat tyto nádherné svátky. Už se těším!
Tomáš Holub
Ivana
Skoro polovina Čechů se odmítla při sčítání lidu vyjádřit k otázce náboženství,obecně se to interpretovalo jako nechuť k institucím všeho druhu. Co podle vás lidi od církví odrazuje?
Zdravím pěkně. Souhlasil bych s Vámi, že nezodpovězení otázky po příslušnosti k církvi při sčítání lidu má asi hodně společného s nechutí naší společnosti k institucím. Možná bych ale spíše předpokládad, že tou institucí, ke které lidé mají velkou nechuť, je ten stát, který se ptá na věci, do kterých jim dle soudu mnohých "nic není". Samozřejmě i pro institucionální církev je tento výsledek významným upozorněním, aby zpytovala svědomí, zda ve své službě příliš nezdůrazňuje instituci na úkor konkrétní blízkosti člověku.
Tomáš Holub
mikl
neukazuje se i na velikonocích neschopnost círklve nějak zaujmout veřejnost, vysvětlit jí, proč jsou tyto svátky tak důležité, oslovit mladé lidi a rozšířit tak křesťanskou obec? takhle jsou velikonoce jen svátkem konzumu, čokoládových vajec a plyšových (kýčovitých) zajíců v oknech.
Máte pravdu. Církev, tedy my křesťané, neumíme dostatečně vysvětlit širokému spektru našich sousedů, přátel, kamarádů, co pro nás znamenají Velikonoce. Mně osobně to hodně mrzí, ale třeba tento chat malinko pomůže, ne? :-)
Tomáš Holub
adam krsík
Zdravím vás. Dovolte mi prosím dotaz mimo téma Velikonoc - teď se pořád řeší církevní restituce a že by se církvím ěl vrátit velký majtetek - ona ho tedy nyní nevlastní a nepoužívá? Kdo ten majetek v současné době spravuje, obhospodařuje, vydělává na něm, když ne církev???
Zdravím pěkně. Dal jsem si předsevzetí, že o Velikonocích se otázkám majetkovým budu věnovat co nejméně :-) Ale tak jen velmi krátce. To co stát církvím v 50. letech zabavil buď v současné době nadále spravují státní organizace (Lesy ČR či Pozemkový fond) nebo již tento majetek stát postoupil dál obcím i soukromníkům. Z toho je také jasné, kdo v současné době z majetku má příjem. Ale teď jsou Velikonoce a zvěst, kterou my křesťané si o Velikonocích připomínáme je tisíckrát důležitější než majetkové vyrovnání. Tak mi odpuste krátkost mojí odpovědi a dovolte mi popřát Vám požehnané Velikonoce :-)!
Tomáš Holub
Marie T.
Pro správného křesťana končí velikonoce v pondělí státním svátkem? Nebo je ještě něco potom?
Velikonoční radost je veliká!!! Takže trvá 40 dní. To je celou dobu velikonční. Úplně nejitenzivněji slaví křesťané prvních 8 dní, tedy tzv. oktáv, těchto 8 dní je vnímámo jako jedna velká slavnost. Fakt velká!
Tomáš Holub
Dominik Lubojacký
Pěkný den. Měl bych na Vás následující dotaz - Pomlázky, beránci, mazance - to všechno také nějak souvisí s náboženstvím? Pokud ano, jak? Děkuji za odpověď.
Díky za otázku. Jsou to spíše lidové zvyky, jejichž vazba na velikonoční zvěst je hodně volná. Snad nejvíce beránek souvisí s reálným křesťanským poselstvím Velikonoc, protože on je symbolem trpícího Krista. Na druhou stranu, ale krása velikončích zvyků poukazuje na krásu samotného velikonočního poselství. A tak na nich nevidím vůbec nic špatného.
Tomáš Holub
anonym
Rád bych navázal na jeden z předchozích dotazů - když je pro vás vlastně velikonoční pondělí méně významné než jiné dny, proč se drží jako státní svátek? To je nějaký světský zvyk? Nevíte, od kdy je pondělí státním svátkem? Díky.
Odkazuji také na předešlou odpověď. Velikonoce se již od starověku slaví intenzivně celých 8 dní a světská vrchnost :-) byla skoupá, tak povolila max. 2 dny volna. A to již od středověku.
Tomáš Holub
jan kovář
nejsem křesťan, ale o náboženství i bohu přemýšlím. čím byste mi zdůvodnil, že by mělo být křesťanství tím pravým náboženstvím.
Děkuji za otázku. Mohu odpovědět pouze na velmi osobní rovině. Ve svém životě jsem se setkal s osobou Ježíše Krista takovým způsobem, že jsem mu věřil, že On je živý, že skutečně vstal z mrtvých a že k němu můžu mít osobní vztah. Jsem přesvědčen, že takovéto osobní setkání je jediným legitimním důvodem pro přijetí křesťanství. Proto lidem, kteří mi kladou stejnou či podobnou otázku jako Vy, vždycky nabízím - zkuste poctivě vyslovit ve svém životě tuto větu: "Ježíši Kriste, jestliže jsi živý a je pravda, co o Tobě říká Bible, tak se mi ukaž, já jsem připraven Tě přijmout do svého života." Držím Vám palce, ať tuto větu máte odvahu vyslovit a ostatní nechte na Bohu. Požehnané Velikonoce!
Tomáš Holub
Adalbert Kuttenberg
Monsignore, můžete mi osvětlit, proč Pán Ježíš v sedmém zastavení křížové cesty pod křížem podruhé upadl, když od pátého zastavení mu nesl kříž Šimon Kyrénský? Děkuji.
Protože mu kříž nesl asi jen k šestému zastavení :-) Požehnané Velikonoce!
Tomáš Holub
Související