Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Člověk s měsíčním hrubým příjmem 24 319 korun, tedy s průměrným platem v České republice, se asi bude divit. Na daních každý den zaplatí 388 korun, měsíčně 11 808 korun a ročně 141 701 Kč.

To, co odvede státu, totiž zdaleka nezahrnuje pouhou daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění, ale i další široké spektrum odvodů od DPH po spotřební daně, které platí státu z každého snědeného rohlíku, vypitého piva či projetého litru benzinu.

Co může znít jako banální sdělení, je zásadní informace. O to užitečnější proto je, že díky nové internetové aplikaci "Kam jdou moje daně", kterou nedávno zprovoznilo občanské sdružení Naši politici, se nyní každý může podívat na to, kde jeho peníze, jež v nejrůznější podobě odvádí státu, končí.

"Má to výchovný účinek"

Zaměstnanec s průměrnou mzdou kupříkladu snadno a rychle zjistí, že na náklady ministerstva práce a sociálních věcí ročně přispěje 44 tisíci korunami, na splátky státního dluhu pošle 4500 korun a na chod poslanecké sněmovny dá ze svého rovnou stovku.

"Má to výchovný účinek, neboť si lidé lépe uvědomí, že si politiky a úřady platí ze svého a že by za to měli požadovat také kvalitní službu. A že to nejsou nějaké virtuální peníze, ale jejich peníze," říká Jiří Fiala, spoluzakladatel a analytik občanského sdružení Naši politici, které na serveru budovanistatu.cz aplikaci provozuje.

Kam putují naše peníze a v jaké konkrétní výši?

(pro zvětšení klikněte na infografiku)

Kolik Češi zaplatí ročně na daních

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 29. března, nebo pod odkazem níže: 

banner 2

Související