Ministerstvo obrany tvrdí, že našlo recept, jak ušetřit na provozu svých budov. Podle zjištění týdeníku Ekonom si plánuje najmout specializované firmy, aby mu zajistily takzvaný facility managment všech armádních kasáren, skladů nebo letišť.

„Dosud to probíhalo tak, že například pro kasárna se domlouvaly samostatně opravy, samostatně zimní úklid, letní úklid, nebo energie. Ročně jsme tak pro jeden areál uzavírali dvacet až třicet smluv. Nyní chceme, aby nastoupil jediný poskytovatel, který tohle všechno zařídí,“ vysvětlil generální sekretář ministerstva Jan Vylita. Podle něj by se tím mohlo dosáhnout až dvacetiprocentních úspor.

Celkem resort plánuje zajistit facility management pro zhruba tři stovky vojenských areálů po celé republice, včetně budov samotného ministerstva nebo generálního štábu. Stranou zůstane pouze několik objektů na území újezdů a pak vojenské ubytovny, které mají odlišnou správu. Na stole ale bude i tak nákup služeb v řádech stovek milionů korun, což by znamenalo historicky největší státní zakázku tohoto druhu v Česku.

Prevence vůči „cinklým“ nákupům?

Přesnější čísla zatím ministerstvo nemá – podle Vylity se zatím stále upřesňuje, jaké konkrétní služby bude chtít resort nasmlouvat.

Jak ale dodává, nemělo by jít jen o jeden obří tendr pro všech třista areálů. „Počítáme spíše s tím, že bychom si naše objekty rozdělili do několika územních celků. Na základě jednoho tendru by se nám pak firma starala například o budovy v Praze a okolí,“ říká Vylita.

Tendry by se podle něj mohly začít vypisovat ještě letos, nebo během příštího roku.

Kromě úspor sleduje ministerstvo svým novým plánem ještě jeden cíl – předejít podobným případům, jako byl skandál se třicítkou zmanipulovaných zakázek pro údržbu armádních objektů, které vyhrávali předem vybráni podnikatelé. Kvůli němu loni policie poslala k soudu rekordních 52 lidí.

Případ je nadále v běhu. „Zdejší krajský soud zatím studuje spis, takže se na věci od podání obžaloby nic nezměnilo. Začátek hlavní líčení je stanoven na září letošního roku,“ sdělil Ekonomu českobudějovický státní zástupce Barnabáš Liška.


Více se o tématu dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2
Související