Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Nejsou tak započítány například společnosti se složitější majetkovou strukturou. "Pokud třeba českou firmu vlastní společnost sídlící v Londýně a tu dále ovládá firma třeba ze Seychel, ve statistikách se neobjeví," dodává.
Prakticky nedohledatelné jsou i firmy založené fyzickými osobami, které je využívají pro "přefakturovávání" tržeb do daňových rájů, tedy de facto pro daňové úniky. Skutečný počet firem, jež nad Českou republikou zlomily hůl, tak pravděpodobně dosahuje až několikanásobku dat Čekie. Může tedy jít až o další desítky tisíc "skrytých" společností.
Nizozemsko láká
Rostoucí zájem o odchod z Česka potvrzují i odborníci, kteří se zabývají daňovým poradenstvím či zakládáním společností v zahraničí. "Zájem o zakládání firem v offshorových či daňově zvýhodněných destinacích trvale roste. V letošním roce evidujeme nárůst dokonce strmější než v minulosti - o 50 procent," říká ředitel Territorial Investments Group Tomáš Pelikán.
Růst počtu zájemců v desítkách procent hlásí i Filip Reinoso ze společnosti Smart Companies, která se zabývá zakládáním společností po celém světě. I když jsou výhodnější daňové podmínky stále jedním z nejdůležitějších motivů odchodů firem z Česka, nejsou už zdaleka důvodem jediným. Svědčí o tom ostatně i statistiky Čekie: Nejvíce českých společností vlastněných z daňových rájů - 4500 - má majitele v Nizozemsku, kde jsou firemní daně srovnatelné s těmi tuzemskými.
"Motivem pro přesun jsou stále častěji také právní jistota nebo ochrana majetku a jeho správa," tvrdí Karel Žídek z české pobočky společnosti International Company Services, která podniká v oblasti zakládání "firem na klíč" v zahraničí.
Typickým příkladem je podnikatel Zbyněk Frolík. Ten v loňském roce přesunul svoji firmu Linet zabývající se výrobou nemocničních lůžek do Nizozemska. Firmy tam platí daň ze zisku ve výši 20 až 25 procent. Tedy stejně, či dokonce více než v Česku. Frolík si ale od stěhování slibuje především jistější a stabilnější podmínky pro podnikání, které v tuzemsku postrádá. Poslední kapkou pro něho bylo zavedení zpětné solární daně.
Nejoblíbenější daňové ráje
Nizozemsko
- firemní daň: 20-25 %
Země je oblíbená především díky tradičnímu a vyspělému podnikatelskému prostředí i dobré vymahatelnosti práva.
Nejde o tradiční daňový ráj. Firmy musejí plnit obvyklé povinnosti, jako je vedení účetnictví i audit hospodářských výsledků.
USA
- firemní daň: různá
Mezi daňové ráje se paradoxně řadí i USA. Některé členské státy totiž nabízejí daňové výhody srovnatelné s offshorovými jurisdikcemi, sazby se liší.
Sídlo v USA firmám rovněž zajišťuje lepší přístup na tamní trh.
Kypr
- firemní daň: 10 %
Země má nejnižší firemní daň ze zemí Evropské unie. Od daně jsou osvobozeny dividendy.
Vedení účetnictví i audit hospodářských výsledků jsou pro firmy povinné.
Lucembursko
- firemní daň: 20-21 %
Země je využívána především jako sídlo holdingových společností. Vzhledem k výši daní, veřejně přístupnému registru firem či povinnému auditu slouží spíše jako "prestižní adresa" než k daňové optimalizaci.
Britské Panenské ostrovy
- firemní daň: 0 %
Na firmy podnikající za hranicemi se vztahuje pouze paušální daň 350 dolarů ročně. Země po nich nepožaduje vedení účetnictví a předkládání auditu.
Registr firem není přístupný veřejnosti. Pro české firmy ale tato destinace přestává být atraktivní - s Českem podepsala dohodu o výměně daňových informací.
Seychelská republika
- firemní daň: 0 %
Destinace oblíbená především díky vysoké ochraně soukromí a anonymitě.
Veřejnost nemůže nahlížet do registrů. Účetnictví firmy vést musejí, není ovšem nutný audit.
Lichtenštejnsko
- firemní daň: 7,5-15 %
Země je proslulá především vyspělým bankovním systémem. Vedení účetnictví i audity jsou povinné. Umožňuje založit investiční fondy s licencí platnou v celé EU, které podléhají pouze čtyřprocentní dani z kapitálu.
Panama
- firemní daň: 0 %
Je považována za nejstarší daňový ráj.
Pro firmy podnikající za hranicemi odpadá placení daní (kromě ročního paušálu 300 dolarů), nutnost vedení účetnictví i auditu.
Registr firem je neveřejný.
Belize
- firemní daň: 0 %
Firmy se sídlem v Belize, jejichž podnikatelská činnost probíhá za hranicemi státu, platí pouze paušální roční daň 100 dolarů. Nemusejí podávat finanční výkazy a nepodléhají ani auditu.
Gibraltar
- firemní daň: 0 %
Destinace vhodná pro zajištění anonymity vlastnictví firmy, jména vlastníků nejsou zpřístupněna úřadům.
Neplatí se daň ze zisku, ale ani dividend, úroků nebo převodu cenných papírů.
Monako
- firemní daň: 33,3 %
Firmy jsou v prvních letech osvobozeny od daní. Země je oblíbená především u fyzických osob z celé Evropy, protože zde nemusejí platit daně z příjmů, platí pouze daně dědické a darovací.
Kajmanské ostrovy
- firemní daň: 0 %
Nabízí všechny obvyklé výhody offshorových destinací - nulové zdanění i vysokou anonymitu.
Navíc jde o oblíbené finanční centrum - sídlí zde stovky bank i mnoho hedgeových fondů.
Bahamy
- firemní daň: 0 %
Firmy na Bahamách neplatí daně ze zisků, dividend, kapitálových zisků ani z přidané hodnoty. Jediným odvodem je roční "paušál" ve výši 350 dolarů.
Země poskytuje také vysokou míru anonymity.
Nizozemské Antily
- firemní daň: 2,4-5,5 %
Destinace podléhá nizozemskému právnímu, a tedy i daňovému systému.
Přesto však nabízí vysokou míru anonymity. Rejstříky firem nejsou veřejně přístupné.
Bermudské ostrovy
- firemní daň: 0 %
Oblíbený daňový ráj s nulovými daněmi ze zisku nebo dividend podepsal loni s Českem dohodu o výměně daňových informací. Jeho atraktivita pro české firmy tím klesá.
Více se o tématu daňových rájů dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 1. března, nebo pod odkazem níže: