Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Kupříkladu Petr Sisák, kontroverzní právník, spojovaný s kauzami společností Via Chem Group nebo Key Investments (viz Ekonom č. 41/2011). "Se Sisákem spojovaná offshorová společnost Pembroke Trading Limited realizuje v Česku stamilionové obchody, o nichž nevede jakoukoli evidenci a neodvádí z nich daně. Je to jen skořápka na Maltě sloužící k vyvedení majetku z České republiky," tvrdí podnikatel Miroslav Babej-Kmec, jehož společnost Calpit Consultants je spoluakcionářem společnosti Via Chem a vede se Sisákem o vlastnictví Via Chem Group spor. I Babejova firma Calpit přitom sídlí v Belize.
Jiný souboj, v jehož podtextu jsou daňové ráje, probíhá mezi miliardářem Karlem Janečkem z firmy RSJ a vlivným podnikatelem a lobbistou Ivo Ritigem, v kauze údajně předražených zakázek pražského Dopravního podniku (viz Ekonom č. 5/2012).
Karel Randák, šéf správní rady Janečkem financovaného Nadačního fondu proti korupci, Rittiga obvinil, že se svým monackým občanstvím jen vyhýbá daňovým odvodům v Česku. Rittig ale trvá na tom, že je vše v pořádku - a jeho "dvorní" advokátní kancelář Šachta & Partners naopak útočí na Janečka: to jeho firma RSJ se údajně ukryla na Mauriciu jen proto, aby nemusela v Česku platit i daně, a mohla tím stát obrat až o 200 milionů korun.
Tyto i další kauzy přitom zastiňují fakt, že drtivá většina českých byznysmenů využívá různých typů daňových rájů bez většího rozruchu. Ke stěhování za hranice je vede vcelku logická snaha snížit odvody, působit v příznivějším právním prostředí i záměr schovat svůj majetek před zraky veřejnosti.
Únorová zpráva agentury Čekia potvrdila neutuchající zájem podnikatelů přesídlit do jiné jurisdikce. Počet takových firem loni přesáhl 11 750 a meziročně vzrostl o téměř tři procenta. Podle odhadů tak státní kasa ročně přichází o desítky miliard korun. I Česko se proto už snaží dát podnikatelům najevo přívětivější tvář - zatím alespoň třeba zlepšením podmínek pro investiční fondy.
My nic, to ti druzí...
Image "daňovým rájům" ovšem zatím dělají především spory a kauzy typu protikorupční fond vs. Rittig nebo Sisák vs. Babej-Kmec. Na nich jsou přitom vidět jednak konkrétní důvody, které aktéry k přesunu do výhodnějších destinací vedou, a jednak i obtížnost posuzování, zda už skutečně nejsou za hranou zákona.
Příkladem je se Sisákem spojovaná společnost Pembroke Trading Limited (PTL) sídlící na Maltě. Podle Babeje-Kmece tam totiž firma nemá zaměstnance, kancelář a ani nikdo nepřebírá poštu. "Nenašla se její kancelář ani v Česku, a tak se korespondence musela posílat na adresu ředitele PLT Antonína France, bývalého majitele sportovního klubu Slavie," říká Babej-Kmec.
Pembroke přitom podle něho v Česku bez zdanění prováděla řadu transakcí - dostala například půjčku 200 milionů korun od firmy STZ, která krátce nato vyhlásila úpadek. PLT figurovala i v převodu ochranných známek bývalé Setuzy na společnost Glencore za dalších více než 200 milionů. "PLT se mohla dopustit porušování zákona o dani z příjmu," tvrdí Babej-Kmec. Pokud jde o příčiny, proč jeho vlastní firma Calpit sídlí v Belize, říká Babej-Kmec otevřeně. "Jsem tam kvůli daním a vlastnictvím firmy se nijak netajím."
PLT ale pochybení nikdo neprokázal. Složité je ovšem také dohledat jejího skutečného majitele. Spojení Petra Sisáka s PLT potvrzují jednak někteří podnikatelé, jednak je Antonín Franc jeho známý a také Franc figuruje v některých společnostech přímo se Sisákovým otcem Vladimírem. Sám Sisák, který je zaměstnancem pražské advokátní kanceláře Ivo Hala & Partners, se médiím vyhýbá. Týdeník Ekonom marně žádal o vysvětlení i samotnou advokátní kancelář.
Jaké jsou nejoblíbenější daňové ráje? Jaké firemní daně tam musí společnosti odvádět? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 1. března, nebo pod odkazem níže: