Premiér Petr Nečas v pondělí oznámil, že vláda pozastaví schvalování mezinárodní obchodní dohody proti padělatelství známé pod zkratkou ACTA. Kabinet chce ještě analyzovat její dopady na životy občanů ČR.
Česko se tak k dohodě postavilo podobně jako Polsko, které pozdržení ratifikace oznámilo v pátek. Přistoupit k mezinárodní smlouvě ACTA zatím neplánuje Slovensko, které dohodu na rozdíl od většiny států EU nepodepsalo.
Svůj odpor ke smlouvě již poněkolikáté vyjádřili hackeři, kteří o víkendu získali osobní údaje tisíců členů vládní ODS.
Spor o ACTA
Vládu za její pasivní postoj naopak kritizují zástupci hudebního průmyslu. Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) míní, že kabinet se nechá "vydírat". Vláda se podle ní zalekla internetových útoků.
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na své internetové stránce ale uvedl, že mezinárodní dohoda proti padělání ACTA je nevyvážená vůči existujícím zákonným zárukám garantujícím práva jednotlivců. Nejasně vymezuje zejména nové silné kompetence úřadů, které zahrnují nástroje represivní povahy.
Zavádí smlouva ACTA cenzuru internetu? Jaké legislativní nástroje mají dnes majitelé autorských práv v boji s internetovými piráty? Jaký postih hrozí za nelegální stahování z internetu?
Ptali jste se Evy Špůrkové, advokátky z právní kanceláře DLA Piper. Na dotazy odpovídala ve středu 15. února.