Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Spravedlnost si vás najde i na smetišti dějin. Tento jasný vzkaz politikům jakoby vyslalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pod vedením Pavla Zemana, když v poslední době nařídilo zkontrolovat či znovu otevřít několik starých významných případů, které vykazují známky, že mohly být v minulosti účelově zameteny pod koberec.

Vedle dnes žhavé kauzy "Privatizace Mostecké uhelné společnosti" z roku 1999 s přesahem k privatizaci Škody Plzeň z roku 2004 běží kontrola mimo jiné i v případech "Katarský princ" z roku 2005, "Exministr Drobil" z roku 2010, "Privatizace OKD" z roku 2003 či "České pivo" z roku 2000. A týdeník Ekonom získal informaci, že šetření má začít i v kauze Poldi Kladno z půli 90. let. "Na pokyn Vrchního státního zastupitelství v Praze se tím bude zabývat pražské Krajské státní zastupitelství," tvrdí bývalý majitel oceláren Vladimír Stehlík.

Nápadné přitom je, že na rozdíl od halasné kampaně "Čisté ruce", kterou vedl před 14 lety za očistu české justice a politiky tehdejší šéf sociálních demokratů Miloš Zeman, je současná inventura opatrně tichá až nenápadná. "Nejvyšší státní zastupitelství nemá žádný plán otevírání či kontroly starých kauz. Oproti minulým letům ani nelze hovořit o nárůstu kontrol, což svědčí o tom, že ke kontrole skončené věci přistupuje NSZ zdrženlivě a tento institut používá jako mimořádný prostředek," vzkázal týdeníku Ekonom nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. A vydávat očividný návrat k "pomníčkům" uplynulé dekády za nějaký trend nebo záměrnou akci se brání i jím dočasně pověřený nový šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Stanislav Mečl. "Já bych ten proces vůbec nijak nenazýval, ani pracovně. Zabýváme se tím, čím se de facto zabýváme ze zákona čili zkoumáme podněty získané zejména zvnějšku, které se týkají i těchto starších, uzavřených případů," uvedl diplomaticky pro týdeník Ekonom.

Podle údajů z NSZ v Brně byla loni nařízena kontrola v 16 případech, z toho do konce prosince 2011 proběhlo 13 revizí. Dvanáct z nich vedlo NSZ, jednu pak Vrchní státní zastupitelství v Praze. Za suchými čísly však zuří tvrdá bitva o důvěryhodnost české justice. "Odpor proti návratům k některým věcem je velmi silný, někdy je proto třeba postupovat pomalu a opatrně," řekl týdeníku Ekonom zdroj z vedení vrchního státního zastupitelství.

Navzdory zápalu plic

Je fakt, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil provádí reformu a odpolitizování soustavy státního zastupitelství pomalu. Nejdříve předloni na podzim prosadil ve vládě výměnu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké za Pavla Zemana. Po dalším půlroce se tomuto tandemu podařilo odvolat vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu, za jehož působení VSZ získalo přezdívku "Vrchní státní zametačství". Jeho nástupcem se loni v říjnu stal dosavadní Zemanův náměstek z NSZ Stanislav Mečl. A začaly se dít věci.

Mečl se v Praze pustil do čistky s takovou vervou, že dodnes bojuje s přechozeným zápalem plic. Rozbuškou byla liknavost VSZ, s níž nechalo u ledu dva roky starou výzvu švýcarských úřadů, aby se Česko připojilo k jimi vedenému trestnímu řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Stát tak málem přišel o 12 miliard korun zachycených na švýcarském účtu. Mečl proto odvolal šéfku odboru závažné hospodářské trestné činnosti Marcelu Kratochvílovou a jejího zástupce Ladislava Letka. Kvůli schůzkám s vlivným pražským lobbistou Romanem Janouškem vyzval Mečl k rezignaci i svého zástupce Libora Grygárka, ale neuspěl. Následně kvůli údajným chybám v kauze MUS navrhl kárnou žalobu proti Kratochvílové, Letkovi, Rampulovi i Grygárkovi, jíž šéf NSZ Zeman letos v lednu podal. "V předmětné věci se necítíme vinni jakýmkoli pochybením," reagovala čtveřice žalobců.

Údajní "brzdiči" z kauzy MUS však o vliv zatím nepřišli. Ministr Pospíšil totiž upustil od plánu zbavit je dočasně funkcí žalobce. Dle více svědectví z VSZ je hlavním Mečlovým protihráčem právě Grygárek. Vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných nyní navíc zpochybnila Mečlovo "dočasné pověření" šéfem VSZ. Tento pojem totiž podle některých znalců nemá oporu v zákoně.

Na tapetě Drobil i Němec

Vedle Mečla nezahálel loni na podzim ani Zeman. Jednak Mečlovi nařídil prověřit kauzu "České pivo", kde byly vyvedeny miliardové akcie českých pivovarů z krachující banky IPB. Šetření zastavil roku 2009 žalobce Letko. Hlavně však Zeman nařídil otevřít případy "Státní fond životního prostředí" a "Katarský princ". V prvním figuruje tehdejší šéf státního fondu Libor Michálek, jehož se měl prostřednictvím poradce Martina Knetiga pokusit uplatit tehdejší ministr životního prostředí a nyní čerstvě jmenovaný šéf volební kampaně ODS Pavel Drobil.

V druhé kauze zase bývalý šéf spravedlnosti Pavel Němec vydal člena katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, odsouzeného za sex s nezletilými dívkami, k trestnímu řízení do Kataru, kde však případ usnul. Zeman považuje české zastavení kauzy roku 2007 za předčasné. Němec dnes upozorňuje, že věc byla již dvakrát přešetřena z vůle bývalých nejvyšších státních zástupkyň Marie Benešové a Renaty Vesecké a vždy byla odložena. "Věřím, že současné prověřování nebudou provázet účelové a jednostranné úniky do médií, jak jsme toho v poslední době svědky pod vedením nejvyššího státního zástupce Zemana," říká Němec. Zatím se však zdá, že tým Pospíšil - Zeman - Mečl nechce jít cestou předchůdců. Tedy ani Vesecké, za jejíž éry působily přezkumy často jen jako formální úlitba veřejnosti, ani Benešové, podle níž expremiér Miloš Zeman žádal v rámci akce Čisté ruce měsíčně 20 lidí do "tepláků". On by dnes totiž pro obnovu důvěryhodnosti české justice stačil alespoň jediný.

Jan Štětka


16
Takové množství starých kauz nařídilo loni přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman říká, že neexistuje žádný plán otevírání starých kauz. Přesto se nyní zkoumá řada známých "pomníčků".

Související