Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Vrchnímu státnímu zástupci nevadí, když na liknavost justice reagují někteří naši podnikatelé zakládáním protikorupčních a "očistných" iniciativ. Naopak ho to prý povzbuzuje k práci.
Nevedou protikorupční podnikatelské aktivity, například Karla Janečka či Andreje Babiše, k privatizaci spravedlnosti? K umělé selekci na "hodné" a "zlé" byznysmeny?
Můj vztah k těmto občanským iniciativám je veskrze kladný. Orgány státní moci nemusejí ve všech vzbuzovat pocit důvěry. Pokud se ke mně jako k orgánu činnému v trestním řízení dostanou podněty i skrze občanská sdružení, je to pro mě velmi důležitý zdroj informací.
Nesuplují ale tyto iniciativy vaši práci?
Neviděl bych v nich žádnou konkurenci. Samozřejmě je v tom prvek srovnávání se státní mocí, ale to nás motivuje k další intenzivní činnosti.
Nedávno byla vůči čtyřem státním zástupcům z Vrchního státního zastupitelství v Praze vznesena kárná žaloba kvůli nečinnosti v kauze Mostecké uhelné společnosti. To už skoro zavání systémovým selháním nebo organizovaným jednáním.
Já to jako systémové selhání ani jako organizované jednání nevnímám. Spíše je to podle mě selhání jednotlivců. Nicméně usilujeme o to, aby naše postupy byly transparentní, jasné a v souladu se zákonem. Děláme pro to maximum.
Nyní se znovu otevírá řada starých kauz: "Katarský princ", "Drobil" či "České pivo". Máte nové poznatky, nebo jen zmizeli z určitých pozic lidé, kvůli nimž to dříve nešlo?
Vracíme se ke kauzám, k nimž máme konkrétnější podnět nebo poznatek, ať zvenčí nebo z naší činnosti. Pokud je těchto podnětů v poslední době více, děje se tak často se změnami v personálním obsazení úřadů.