Investoři jsou ochotni půjčovat peníze za záporný úrok. Banky si místo úvěrování firem samy vypůjčují od nejbohatších společností, které nahromadily vysoké objemy hotovosti, a dávají jim za to do zástavy cenné papíry. A když finanční instituce získají "levné peníze" u Evropské centrální banky, raději u ní většinu z nich opět uloží s minimálním výnosem, než aby riskovaly ztráty z rizikovějších, ale potenciálně výnosnějších investic.
Všechny tyto "úkazy" se vymykají běžným ekonomickým poučkám a dokazují jedno: současná situace v eurozóně je velmi nejistá a finanční trhy nevěří v její brzké zlepšení.
Na klidu znejistělým finančním trhům nepřidávají ani ratingové agentury. Naposledy, minulý pátek, společnost Standard & Poor's převedla do praxe hrozby z posledních týdnů a snížila rating celkem devíti evropským zemím včetně ekonomik dosud považovaných za relativně spolehlivé, tedy například Francie nebo Rakouska.
V pondělí následovalo odebrání špičkového ratingu AAA také záchrannému "eurovalu" EFSF. Další na řadě jsou banky, nejčastěji se v souvislosti se zhoršováním hodnocení hovoří o francouzských a italských. Zklidnění situace je tak nejspíše v nedohlednu.
Jaký dopad bude mít snížení ratingu evropských ekonomik na českou ekonomiku?
Ptali jste se Zdeňka Kudrny, ekonoma působícího na Rakouské akademii věd ve Vídni. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 24. ledna.