Sbírání starožitných hraček je podobné sbírání známek, nejvíce se cení vlastnictví kompletní řady od jednoho výrobce. Na pomyslném žebříčku zájmu stojí asi nejvýše medvídci a panenky.

Kam až sahá historie hraček? Kamenné či hliněné figurky zvířat a lidí, které nacházejí archeologové, jsou i tisíce let staré. Mnohé z nich byly objeveny v dětských hrobech, což napovídá tomu, že skutečně sloužily k zabavení těch nejmenších. Takové předměty se sice vyskytují v muzejních sbírkách, ale na trh se dostanou jen výjimečně. Většina sběratelů starých hraček si proto musí vystačit s mnohem mladšími kousky. Obor hračkářství se začal rozvíjet v době průmyslové revoluce, tedy zhruba v sedmnáctém století. Tehdy začaly vznikat první manufaktury specializované na výrobu hraček. Jejich výrobky však byly velkou vzácností ještě dlouho. Svým dětem je kupovali jen bohatí měšťané a šlechtici. "Hračky sice byly v každé domácnosti již tenkrát, děti z chudších rodin si ale hrály s panenkami či koníky vyrobenými podomácku," vysvětluje sběratelka hraček Kamila Kubášková.

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.