V brzké době by mohly Českou republiku zaplavit modlitebny a soukromé hvězdárny. Ne proto, že by se snad Češi v době finanční krize obraceli ke hvězdám a k duchovnímu životu. Důvod je prostší. Někteří majitelé nestavebních parcel našli zajímavou skulinku v územních plánech měst a obcí. Ty totiž umožňují i na území vyčleněných výhradně pro městskou zeleň udělit výjimku právě pro stavbu hvězdárny, rozhledny nebo modlitebny. Příkladem takového pokusu je projekt "amatérská hvězdárna Majorka" na území Prahy 6, uprostřed městské zeleně na území někdejší vinice na Babě.

Místo je to krásné, kdo by nechtěl mít nový dům hned vedle unikátního souboru funkcionalistických vil z první republiky? Potíž je v tom, že parcela stavební není a být nemá. Přesto se Praha 6 možností povolit stavbu vážně zabývá. Jednoduše proto, že výjimku pro hvězdárnu zákon připouští.

"To by byl ale precedens jako hrom. Ještě bych pochopila, kdyby šlo o obecní pozemek a městská část chtěla vytvořit malou hvězdárnu pro zábavu a vzdělávání dětí. Ale tahle hvězdárna s rozměry 22 krát 16 metrů má jasné parametry rodinného domu. Na tuhle plochu by se vešlo dvanáct panelákových garsonek," říká zastupitelka za za TOP 09 na Praze 6 Eva Smutná. Vzděláním je architektka a kromě toho, že sama působí v komisi územního rozvoje městské části (kde má ovšem většinu radniční koalice ODS-ČSSD), je zaměstnána i v Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Kromě toho, že rozměry stavby potřeby malé soukromé hvězdárny násobně převyšují, výmluvný je i fakt, že parcela pro "hvězdárnu" nestojí na kopci, ale poněkud neprakticky pod kopcem. Místo toho, aby úřad takto navrženou stavbu rovnou zamítl, komise územního rozvoje Prahy 6 silou osmi hlasů proti dvěma rozhodla, že se o povolení stavby bude dále jednat.

Praha 6 je i díky dalším konkrétním a již realizovaným stavbám exemplárním příkladem toho, jak se dá v Praze (a nejen tam) "čarovat" s územním plánem, či jak přehlížet regulační plány upravující například výšku budov

Kde spočinou senioři?

Za pozornost stojí i příběh lukrativní parcely v rezidenční čtvrti v pražské Bubenči. Desítky let zde stál dům, v němž byly jesle, a areál je proto v územním plánu určen výhradně pro sociální účely, tedy například pro školy, školky či domov důchodců.

Developer DBD Group musel proto vyhovět požadavku územního plánu a na místě staví právě domov seniorů. Jmenuje se Villa Charles a charakteru místa i podoby stavby odpovídá i cena. Nejlevnější byt 1+kk vyjde na 3,6 milionu, nejdražší 5+kk bezmála na 16 milionů korun.

"Jde o to nenarazit ve fázi stavebních povolení. Úřad sice povolí objekt, který využití pro sociální účely deklaruje, ale fakticky ho pak nerespektuje. To ale úřadu není na překážku pro vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení ani kolaudačnímu rozhodnutí," říká architekt Jiří Gebert, který způsob povolování konkrétních staveb na Praze 6 dlouhodobě kritizuje.

"Stavební povolení bylo vydáno na projekt, který bude zajišťovat ubytování pro seniory a s tím spojené služby. Stavební úřad neposuzuje a nemůže ukládat, komu bude objekt prodán nebo zda bude komerčně využíván," namítá mluvčí Prahy 6 Jakub Hofmann.

Problém ve stavbě nevidí ani developerská společnost DBD Group, která dům staví a jejíž majitelé se týdeníku Ekonom sami ozvali krátce po odeslání otázek mluvčímu Prahy 6.

"Nedopouštíme se ničeho nekalého. Splnili jsme veškeré podmínky stanovené územním plánem, neděláme nic proti regulím. Stavební úřad nám nic neodpustil. Dům musíme kolaudovat v souladu se stavebním povolením jako dům pro seniory," říkají majitelé DBD Group Karel Dudych a Pavel Dobrovský.

Dům skutečně parametry domu pro seniory splňuje - má například větší výtah, je bezbariérový, má širší rámy dveří, podlahy mají protiskluzový povrch, formou externí smlouvy naplní i zákonný požadavek na zajištění lékařské služby.

"Pozemek jsme kupovali za tržní cenu v době, kdy to vypadalo, že změna územního plánu proběhne v roce 2010," dodávají s tím, že pokud by jejich pozemek neměl omezení dané územním plánem, stavěli by samozřejmě klasický bytový dům. "Máme za to, že podobné restrikce by se měly týkat městských a ne soukromých pozemků," kritizují majitelé DBD Group i přílišnou tvrdost územních plánů.

Kolik je nájemníkům let?

Když týdeník Ekonom už dříve anonymně projevil zájem o informace coby potenciální kupec, prodejci DBD Group se nijak netajili tím, že dům seniorů je v zásadě klasickým bytovým projektem. "Oficiálně se Villa Charles staví jako dům pro seniory, ačkoli žádný z našich klientů seniorem zatím není," napsala v odpovědi zaměstnankyně DBD Group Jana Pudilová. Zatím je v rezidenci prodáno 60 procent bytů.

Zákonem dané požadavky Villa Charles každopádně splňuje, a tak stavebnímu úřadu Prahy 6 v její kolaudaci coby domu pro seniory nic bránit nebude. Bez ohledu na to, zda v něm senioři spočinou, či ne.

"Stavební úřad nebude zkoumat nic víc než stavebně technické naplnění parametrů. Nebude zkoumat, zda ve všech bytech bydlí senioři například nad 65 let nebo jen nad 55 let," říká mluvčí Hofmann.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 15. prosince, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související