Potraviny na českém trhu jsou současně s vysokými cenami často kritizovány i za nízkou kvalitu. „Vozí se k nám humus,“ hřímal před časem i majitel Agrofertu Andrej Babiš, jehož skupina je jedničkou v produkci a obchodu se zemědělskými komoditami, ale i v mlékárenství, pekárenství či zpracování masa.
Vedle nekvalitního dovozu trpí domácí trh údajně přílišným používáním takzvaných náhražek (například škrobu do uzenin a sýrů). Někteří experti to dávají za vinu zrušení výrobních norem, které platily za bývalého režimu. Vzniká skoro dojem, jako by dnes Česko bylo odpadkovým košem Evropy.
Kvalita je otázkou ceny
Faktem ovšem je, že přesné srovnávací analýzy kvality potravin napříč zeměmi Evropské unie nejsou k dispozici. A to ani pokud jde o míru využívání oněch náhražek. Na jejich použití mimochodem zřejmě nemá vliv, zda jdou momentálně ceny jídla nahoru, nebo dolů. Když potraviny zlevňují, potravináři prý musejí kvalitnější maso nahrazovat kvůli tlaku na nízké ceny. Ale když zboží zdražuje, tak je prý zase tlačí k využití náhražek vyšší ceny surovin nebo vyšší sazba DPH.
Řetězce popírají, že by kvalita zboží byla v Česku nižší než v západní Evropě. Pokud některé studie poukázaly na rozdílné receptury pro jídlo určené pro trhy takzvaných nových členských zemí Evropské unie, vysvětlují to většinou rozdílnými chutěmi spotřebitelů. Například německá káva je údajně kyselejší, Čechům by nechutnala...
Skutečností samozřejmě je, že od konce osmdesátých let minulého století se s nástupem obchodních řetezců i moderních potravinářských technologií průměrná kvalita potravin zlepšila. Obrovsky se rozšířil i sortiment. „Můžete mít zboží velmi kvalitní, ale i horší. Všechno je otázkou ceny, jako v západní Evropě. Faktem ale je, že v Česku stále ještě existuje kategorie velmi levných potravin v kvalitě, která se už na západě prostě neprodává,“ přiznává pro týdeník Ekonom jeden z manažerů obchodního řetězce, jenž zná zevrubně tuzemský i německý trh.
Proč je v Německu jídlo levnější, ale často kvalitnější než v Česku? Jaké náhražky výrobci nejčastěji používají? Jak poznat opravdu kvalitní suroviny a potraviny?
Ptali jste se Idy Rozové, šéfredaktorky spotřebitelského časopisu dTest. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídala v pátek 16. prosince.