V cizině momentálně působí až tři stovky českých manažerů, často na vysokých pozicích. Vyplývá to z průzumu týdeníku Ekonom mezi manažery firem a personálními agenturami.

Většina z nich přitom působí ve střední a východní Evropě a v zemích bývalého Sovětského svazu. Výjimkou nejsou ani exotické lokality jako Saúdská Arábie nebo Brazílie.

Střet s jinou kulturou

Nejvýše postaveným českým manažerem je Jan Zadák ze společnosti Hewlett-Packard, který je ve firemní hierarchii dvojka až šestka. Šéfuje téměř devíti tisícům lidí, ale jeho rozhodnutí ovlivňují mnohem větší počet zaměstnanců. Významné posty však zastávají také Zdeněk Turek, který šéfuje ruské Citibank, nebo Kamila Horáčková ze švýcarské pojišťovny AXA Wintertur.

V současné době jsou v cizině nejčastěji třicátníci ve věku kolem 35 let. Nejstarším českým manažerům je naopak přes 50 let. Společným jmenovatelem všech je odvaha pustit se do neznámého prostředí. Aby uspěli, musí pochopit kulturu v cizí země a často ji pomalu přizpůsobovat.


Více se o tématu českých manažerů v zahraničí dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel mimořádně ve středu 26. října.

 

banner 2
Související