- vystudoval obor systémové programování na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického
- doktorát v oboru ekonomie získal v roce 1998 na CERGE UK
- v letech 1994 a 2000 působil na pozici externího konzultanta pro Světovou banku
- od roku 1993 působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR
- od listopadu 2010 do února 2011 byl členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ
- v únoru 2011 byl jmenován členem bankovní rady ČNB
Základní úroková sazba stanovovaná Českou národní bankou, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta.
Současný výhled na změnu sazeb je neutrální. "Inflační tlaky stále nejsou viditelné. Vnější ekonomické podmínky jsou velkým rizikem, ať jde o hospodářský růst či eskalaci dluhových problémů, ostatně to je patrné ze záznamu z posledního měnového zasedání," uvedl člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal v on-line rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Stále se totiž nedaří vyřešit problém s financováním řeckého hospodářství. Na začátku minulého týdne odložili ministři financí eurozóny uvolnění další části finanční půjčky ze záchranného balíku pro Atény. V pořadí šestou tranši, jejíž výše má činit osm miliard eur, by tak EU a MMF měly uvolnit až v listopadu.
Problémy se šíří dál
V úterý se francouzsko-belgický bankovní ústav Dexia dostal jako první banka v Evropě kvůli řecké dluhové krizi do vážných potíží. Banka je z evropských bank zřejmě procentuálně nejvíce angažována v úvěrech v jihoevropské zemi a podle zdrojů agentury Reuters se bude muset rozdělit a zčásti rozprodat. Akcie banky v úterý prudce zrychlily propad a jejich kurz se ocitl na rekordním minimu.
Problém je především v tom, zda bude Řecko schopné dostát svým slibům, které výměnou za příslib peněz dalo.
Mezinárodní věřitelé Řecka například v úterý vyzvali vládu k jednáním s odbory, která by vyústila ve snížení nebo úplné zrušení minimální mzdy v zemi a umožnilo by zaměstnavatelům sjednávat mzdy se zaměstnanci individuálně. Premiér Jorgos Papandreu však proti těmto návrhům ostře vystoupil.
Bude dluhová krize v eurozóně ještě eskalovat? Kdy zkrachuje Řecko? Byly by eurobondy účinným řešením současné krize? Jaké jsou pravomoci a nástroje centrálních bank, kterými mohou bojovat s dluhovou krizí?
Ptali jste se Lubomíra Lízala, člena bankovní rady ČNB. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve čtvrtek 6. října.