»Úloha ekonomického tisku při privatizaci je nezastupitelná,« napsal v úvodním slovu k prvnímu vydání týdeníku Ekonom tehdejší šéfredaktor Jan Urban. Mnohé se od té doby změnilo, ale některé věci, jako by se staly trvalou součástí demokratického a kapitalistického státu - například reklama na počítače od Apple (str. 2) nebo reportáž z nově otevřeného obchodního domu IKEA v Praze (str. 29-31)

Předchůdce Ekonomu vycházel již od května 1990, ale »jen« jako papírová příloha Hospodářských novin. V samostatné podobě byl magazín na stáncích k dostání poprvé 25. října 1991. Tehdejších 64 stran stálo 5 Kčs. Z původní redakce pracuje v našem současném týmu pouze jediný člověk - Miloslav Budka jako hlavní sekretář.

V prvním vydání jste se mohli najít například rubriku »Žena a firma« (str. 47-48), analýzu kupónové privatizace (str. 40-43) nebo právní servis o restitucích (str. 52-54). Vzhledem k federativnímu uspořádání československého státu byly některé texty otištěny i ve slovenštině.

K pomyslnému dvacátému výročí si letos na podzim týdeník Ekonom nadělil jako dárek novou grafickou i obsahovou úpravu. V nové podobě vyšel ve čtvrtek 6. října. »Změní se formát, logo, titulní strana, vnitřní layout i obsah. Ekonom nabídne podstatně více informací i analýz z české i světové ekonomiky a byznysu. Magazín bude kompaktnější a elegantnější než dosud,« vypočítává šéfredaktor Ondřej Neumann.


Ekonom č. 1 - První číslo týdeníku Ekonom, které vyšlo 25. října 1991, si můžete stáhnout ve formátu pdf - ZDE.  

(Vzhledek k velikosti souboru a rychlosti vašeho připojení může načtení stránky chvíli trvat.)

Související