Výrobce nemocničních lůžek Linet dokončil přechod na holdingové uspořádání. V Nizozemsku vznikla podle informací týdeníku Ekonom mezinárodní společnost Linet Group SE se sídlem v Dordrechtu, což je více než stotisícové městečko ležící necelých dvacet kilometrů od Rotterdamu.
Vlastníky nově vzniklé firmy jsou z poloviny německý WIBO Holding GmbH a český Linet Holding, ve kterém drží 66procentní podíl zakladatel Linetu Zbyněk Frolík. »Smlouva s německými partnery je už podepsaná. Nyní se scházejí týmy a řeší vzájemnou spolupráci místo dřívější konkurence,« vysvětluje Frolík, jednatel českého Linetu a jeden ze dvou ředitelů celé skupiny v Nizozemsku.
Na starosti tam bude mít IT, vývoj a výzkum, výrobu a strategii společnosti. Německý ředitel zase finance, marketing a obchod.
Kvůli ochraně investic
Frolík odmítá, že důvodem založení holdingu v Nizozemsku jsou nižší daně. I nadále se prý firmě vyplatí danit v Česku devatenácti procenty a dodávat do Německa a dalších více než 90 zemí světa, protože cena práce je v tuzemsku zatím výrazně nižší. »Ale je pravda, že holdingová struktura v Nizozemsku nezdaňuje dividendy. V Česku to jde také, ale složitěji,« uvádí Frolík.
Dalším důvodem změny je, že Linet si začal konkurovat s firmami, které vlastní německý spolumajitel. Nyní budou jednotlivé dceřiné společnosti řízené ve vzájemné synergii. Podstatnou příčinou je ovšem ochrana investic a atraktivnější adresa firmy pro plánovaný vstup na zahraniční burzu.
»Investoři stále vnímají Česko mnohem rizikověji než třeba firmy v Německu či Nizozemsku. Dosáhnout jejich žebříčku bude trvat ještě dvacet let,« řekl týdeníku Ekonom Frolík.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.
Aktuální číslo časopisu Ekonom



