Celkové pořadí srovnávacího výzkumu Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2011
1. Odry
2. Třinec
3. Opava
Zdroj: Datank
Čtvrtý ročník srovnávacího průzkumu Město pro byznys má své první vítěze. V Moravskoslezském kraji zvítězily loni druhé Odry. Město vyniklo hlavně díky přístupu své radnice k podnikatelům. »Ocenění si velmi vážíme, neboť způsob hodnocení Město pro byznys považujeme za objektivní a transparentní,« říká starosta města Odry Pavel Matůšů.
Na druhém místě v kraji skončil Třinec (v porovnání s loňským rokem si polepšil o pět míst), bronz putuje do Opavy, která průzkum v roce 2010 vyhrála.
Čím letošní vítěz průzkumu bodoval? Odry se nejlépe umístily v hodnocení přístupu radnice k podnikatelům. Uspěly počtem veřejných hodin živnostenského odboru a celé radnice, nízkou zadlužeností obce i výší uznaných dotací z Evropské unie.
Ty padly na přestavbu muzea, úpravy škol nebo na zpracování digitálního povodňového plánu a vybudování sítě varovného a vyrozumívacího systému. »V čerpání dotací nejen z unie je naše město podle mě úspěšné. To ale neznamená, že nám vyšlo úplně všechno,« tvrdí starosta města Pavel Matůšů.
Projektem, který »čeká ve frontě«, je Centrum veřejné správy, kde by byla umístěna služebna Policie ČR nebo Úřad práce.
I vítěz má problémy
Problémem města, jak se ukázalo, je nízký počet zahraničních ekonomických subjektů a oborová struktura. »Téměř celá průmyslová zóna dnes patří firmě Semperflex Optimit. V jejím areálu byla v nájmu řada dalších firem. Je smutnou realitou, že tyto firmy se nedohodly s nájemcem na dalším pronájmu a postupně z areálu odešly,« říká starosta Pavel Matůšů.
»Zvyšuje se tak počet našich občanů, kteří musejí za prací dojíždět,« stěžuje si zástupce vítěze.
Město proti tomu bojuje vytvářením nových ploch pro podnikání a průmyslových zón. Starosta věří, že s novým dálničním připojením a takřka dokonalou polohou mezi Ostravou a Olomoucí se šance na rozvoj podnikání zvýší.
Jak starosta hodlá marketingově využít svého vítězství v anketě? »Pokusíme se je prezentovat v Oderském zpravodaji, na webu odry.cz, v Zastupitelstvu města a v regionálních tiskovinách.«
Korupce a byrokracie
V rámci slavnostního vyhlašování letošního čtvrtého ročníku si zástupci obcí zkusili tipnout, co po jejich radnici podnikatelé požadují. Většinou se shodli, že transparentnost a vstřícnost při vyřizování byrokratických požadavků.
Ani jeden hlas nedali podpoře začínajícím podnikatelům. Přitom tento požadavek vzneslo při průzkumu v regionu 58 procent byznysmenů, a byl tak hned po odstranění byrokracie druhým nejčastějším přáním.
Proto se Ekonom zástupců vítězů zeptal, zda vyhlašují veřejné zakázky na internetu – třetí Opava to prý zatím nestihla, druhý Třinec zveřejňuje zakázky nad 500 tisíc a první Odry nad 100 tisíc korun.
Starosta Oder Pavel Matůšů uvedl, že v jeho městě se veřejné zakázky týkají především stavebních prací a jejich veřejným vyhlašováním reagovali na přání podnikatelů. »Tento měsíc slavnostně otevřeme rekonstruovaný zámecký park za 35 milionů korun. Pracujeme na přestavbě Základní školy Komenské a na výstavbě víceúčelového hřiště ZŠ Pohořská,« dodal starosta.
V rámci projektu Město pro byznys se hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle 50 kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, který vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a společnost Eurovia CS.
Vítězové Ceny týdeníku Ekonom Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2011
Zleva: Místostarosta Třince Ivo Kaleta (2. místo), starosta Oder Pavel Matůšů (1. místo Města pro byznys Moravskoslezského kraje 2011) a náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek.