Jaromír Hudec má malou stavební firmu s dvaceti zaměstnanci v Liberci. Za osmnáct let, co podniká, získal veřejnou zakázku jen jednou. Po zkušenostech už se o ně ani nehlásí a spoléhá na privátní klienty.

»Nemá to smysl. Státní nebo městské zakázky jsou většinou rozdělovány na základě politické vůle a s tím souvisejících úplatků,« tvrdí Hudec. Působí v regionu, který podle průzkumu společnosti Datank patří mezi tři nejzkorumpovanější.

Celkem na dotazy odpovědělo více než deset tisíc podnikatelů.

Především respondenti z Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje si stěžovali, že se ve městě, kde podnikají, setkali s korupčním jednáním úředníků.

Právě korupce a byrokracie jsou největšími problémy, které podle průzkumu české podnikatele trápí nejvíce.

Naopak za nejméně důležité považují oslovení byznysmeni setkávání se zástupci radnice a servis jako třeba školení, poskytování informací, informace o legislativních změnách a podobně.

»Nejvyšší význam podnikatelé jednoznačně přikládají vytváření protikorupčního prostředí a vstřícnosti při řešení byrokracie,« tvrdí Michal Kaderka, analytik společnosti Datank, která průzkum uskutečnila v rámci akce Město pro byznys 2011 týdeníku Ekonom.

Známá esa

Že se s korupcí nejvíce setkávají byznysmeni na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku, není tak překvapující. Jde o regiony proslavené několika aférami.

Například v Karlových Varech tamní šéfka stavebního úřadu Ivana Doubová zhodnotila své pozemky úpravami územních plánů o zhruba 26 milionů korun. Vše ale v »mezích zákona«, takže až letos v létě odešla z magistrátu v rámci reorganizace.

Mediálně známý je také tamní výběr stavební firmy na KV arénu, kdy organizátor losoval dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Za netransparentní výběr dostaly Karlovy Vary pokutu půl milionu korun.

Sedm »šikovných« z Regionální rady Severozápad, která zahrnuje Karlovarský a Ústecký kraj, zase policie podezírá z přijímání úplatků, některé dokonce z vydírání. Šlo o projekty podporované Evropskou unií za desítky milionů a »odměny« za statisíce korun.

Libereckou krajskou nemocnici pak čeká hloubkový audit kvůli nákupu drahých přístrojů pro vybavení traumatologie.

Otevřenost a konkurence fungují

Představitele všech tří jmenovaných krajů i měst oslovil týdeník Ekonom s dotazy, jak se vyrovnávají s korupcí.

Nejdále pokročili v Karlových Varech. Zavedli systém, do něhož se mohou zájemci zaregistrovat, a automaticky dostávají od města podklady pro veřejné zakázky i takzvaně podlimitní - od 100 tisíc korun na služby a od 150 tisíc na stavební práce.

»Zaznamenali jsme značné úspory. Například u větších stavebních prací, jako jsou opravy komunikací nebo školních budov, jsme ušetřili v průměru třetinu nákladů. Otevřenost a konkurence fungují,« míní Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů.

Podle Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory, nechtějí podnikatelé nic navíc. Žádné výhody, jen to, co zavedl třeba karlovarský magistrát.

»Jde o to, aby obce dokázaly vytvořit stabilní, transparentní prostředí, kde úředníci nekomplikují podnikání,« říká Kužel.

Marcela Honsová

Kde se daří korupci


Související