Volební kampaň, zase o trochu drsnější než posledně, je v plném proudu. Invektivy létají ze strany na stranu. Trochu v té vřavě ale zaniká motto květnových voleb vynucené spíše než čím jiným ekonomickým stavem země: zadlužování státu.
Jen málokdo má čas či chuť pustit se do nezáživného čtení politických programů, a tak volby jako obvykle rozhodnou rozpoutané skandály či populistická hesla. I když jak upozorňuje Jiří Šimáně, spolumajitel skupiny Unimex, mezi nimi chybí to základní: Nekrást! »Pak bychom neměli deficit rozpočtu a ušetřili si polovinu všech problémů,« zdůrazňuje.
Týdeník Ekonom se přesto pokusil zjistit, která ze stran nabízí nejpropracovanější ekonomický program. Z jejich exkluzivní analýzy, již připravil Institut rozvoje podnikání (IDE) při Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE), vyplynulo, že nejzdařilejší program nabízí Občanská demokratická strana, která získala 52 bodů ze 70. Na opačném konci se umístila KSČM s 25 body.
»Celkovým favoritem se v našem hodnocení stala ODS. Je dostatečně silná, aby mohla prosadit navrhované kroky, případně o nich přesvědčila koaliční partnery. Řadu z nich má navíc zčásti prosazenou či nachystanou z minulého období,« vysvětluje Michal Slavík, spoluautor analýzy. Do popředí modrý program vynesl především soubor prvků zaměřených na oblast podnikání.
Paroubek a Nečas hájili ekonomické programy před byznysmeny - čtěte ZDE
Ministr Janota: Na většinu slibů nebudou mít politici peníze - čtěte ZDE
Která ze stran by po volbách více snížila rozpočtový deficit? Známe odpověď - čtěte ZDE
V prvé řadě jde o závazek nezvyšovat daně a pojistné, pružnější systém zaměstnávání a programy motivující podnikat. To ostatně oceňují podle zjištění IDE rovněž zástupci malých a středních podniků.
»Prorůstová, úsporná a motivační opatření navržená ODS v oblasti zaměstnanosti, podnikání a daní jdou správným směrem. Jejich efekt v čase by měl nahradit případný krátkodobý pokles příjmů státního rozpočtu. Povolební rozpočtová realita však může vést k nutnosti zvýšení zejména nepřímých daní, s čímž ODS ve volebním programu nepočítá,« upozorňuje ale Igor Mesenský z poradenské společnosti TPA Horwath.
(Hodnocení ekonomických programů jednotlivých politických stran najdete po kliknutí na název příslušné strany - ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL.)
Vzkaz z Ameriky
Analýza volební plány hodnotila ze sedmi hledisek. Zabývala se jejich přehledností a dostupností, reálností návrhů, konkrétností programu. Z odborných kategorií si vzala na mušku řešení veřejného dluhu, daně, zaměstnanost a podnikání a sociální politiku včetně důchodového systému.
»Domnívám se, že porovnává programy dostatečně, vystihuje i zásadní politické (tj. neekonomické) zaměření zmíněných "ekonomických" programů, sepsaných narychlo politiky a stranickými pseudoekonomy,« hodnotí výsledky analýzy Milan Zelený, ve světě respektovaný ekonom a profesor, jenž přednáší například na newyorské Fordhamově univerzitě.
Týdeník Ekonom souběžně oslovil několik českých podnikatelů a ekonomů, ať se také vyjádří k volebním programům stran. Nejucelenější a propracované stanovisko poskytl Roman Češka, spolumajitel poradenské společnosti Value Added a někdejší šéf Fondu národního majetku. Se závěry analýzy se místy shodne, nicméně favoritem je pro něj program TOP 09.
»Žádná jiná politická strana není vůči občanům tak férová jako TOP 09 a žádná nepřiznává před volbami, jak podstatné změny budou muset nastat, aby došlo k opravdovému ozdravení veřejných financí,« zdůrazňuje Češka.
Bankrot stejně bude
Mezi prvními na pásce však panuje značná animozita. »Jsme jedinou stranou, která má v programu reálné kroky proti zadlužení. Ostatní to jen tak šolíchají. Rovněž ODS má z tohoto hlediska vlastně socialistický program, který rozhodně nevyvádí zemi z dluhové pasti. Žádné systémové řešení nenavrhuje,« tvrdí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
ODS si nenechá nic líbit. Její ekonomický expert Martin Kocourek, který by se v případné pravicové koaliční vládě s Kalouskem utkal o post ministra financí, označuje program konkurenční TOP 09 za pouhou slovní ekvilibristiku. Pokud by byl myšlen vážně, tak by podle něj zadusil ekonomiku.
»Mají jedinou prioritu: co nejrychleji vyrovnat veřejné finance. To je čistě účetní postup ve stylu Mezinárodního měnového fondu a ten zdaleka nestačí. My sledujeme i další dva cíle: udržet životní úroveň a nastartovat ekonomiku, « vysvětluje.
Ani jeden z prezentovaných plánů pro českou ekonomiku ale některé podnikatele nenadchnul. »Podle mě je otázkou, zda je program kterékoli z kandidujících stran schopen rozpočet Česka zachránit před bankrotem. Mělo by se šetřit podstatně více. Teď otázka nestojí, co se lidem líbí a co ještě unesou. Situace je velmi vážná. Státní bankrot by připravil o úspory všechny a další dvě generace o důvěru vůbec kdy cokoli spořit. Je nutné přinést vyrovnaný rozpočet stůj co stůj,« říká Kvido Štěpánek z Isolit-Bravo.
Populismus? To nebereme
Jen o trochu hůře než ODS tedy dopadli »nováčci« na politickém kolbišti, TOP 09. »Je favoritem v oblasti veřejných rozpočtů, svou filozofii zaměřuje na úspory a racionalizaci veřejných rozpočtů,« doplňuje Slavík z IDE. TOP 09 spolu se třetím v pořadí, stranou Věci veřejné (VV), ale podle studie částečně diskvalifikuje jistý populismus, radikálnost některých návrhů a menší síla je prosadit.
»Jaký populismus? Nabízíme minimum, které je nutné, abychom si v roce 2015 nemuseli půjčovat na běžný provoz,« nesouhlasí s kritikou Kalousek. A co tedy nabízí? Hlavně desetiprocentní seškrtání platů ve veřejném sektoru (s výjimkou učitelů) a dočasné, ale citelné omezení sociálních dávek.
Pravdou nicméně je, že program TOP 09 neobsahuje konkrétní návrhy na podporu růstu a na pomoc podnikatelům.
Zprava, zleva
Pražskou stranu Věci veřejné reprezentovanou někdejším moderátorem TV Nova Radkem Johnem, kterou kuloárové hlasy označují za odnož ODS a více než za stranu ji považují za podnikatelský záměr, pasovala analýza překvapivě na bronzový stupínek. VV dle ní představili program z pohledu ekonomů velmi dobře zpracovaný.
Současně experti upozorňují, že jde o soubor pravicových i levicových návrhů z minula a že programu chybí jasné ideové zakotvení. Šéf Věcí veřejných John na tom nevidí nic špatného. »Jsme středová strana, dělení na pravici a levici patří do minulého století,« tvrdí. Dál hájí jak vyšší zdanění bohatých, tak výrazné úspory výdajů na chod státu.
Dodává, že supervizi nad ekonomickou částí stranických dokumentů měl Jan Švejnar, jehož by nové uskupení v budoucnu mohlo podpořit při jeho opakovaném pokusu stát se českým prezidentem.
Vánoční balíček pro Janotu
Lidovci, o nichž se dokonce spekuluje, zda jejich zástupci zvládnou překročit práh Poslanecké sněmovny, nevystoupili ze svého středového stínu. »Program zaměřili tradičně na rodinu, dobré myšlenky však nedokázali dotáhnout do konce,« píší autoři analýzy.
»Nechápu, co je na našem programu nekonkrétní. Už na podzim jsme po konzultacích s ekonomy předložili ministru financí Eduardu Janotovi "vánoční" balíček, jehož přijetím by si rozpočet mohl přijít na nějakých 27 miliard. Premiér to ocenil, ale nestalo se nic,« podotkl šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. I teď chtějí lidovci získat peníze úsporou při stavbě dálnic a zdaněním hazardu.
Zakládají si také na svém programu pro zvýšení zaměstnanosti založeném nikoli na veřejných pracích, ale na rekvalifikacích. Ten ostatně za nejlepší a nejmodernější pokládá i Jan Kozina, ředitel personální agentury Trenkwalder. Zato TOP 09 podle něj žádný srovnatelný projekt nemá.
Podnikatelé, trhněte si!
Sociální demokracie obsadila až pátou příčku. Vysloužila si ji především populistickými sliby, jako je například třináctý důchod, plánem zvedat daně a jen sporadickými úsporami výdajů ze státní kasy.
Vedení ČSSD si z hodnocení mnoho nedělá. »To, že oslovujeme nižší sociální skupiny, je přirozené. Na tom je založena naše politika. Všude v Evropě je normální, že podobné strany mají daleko větší podporu například mezi odboráři, zatímco liberálové a konzervativci ji hledají v řadách top manažerů a velkých podnikatelů.
Kdyby tomu tak nebylo, tak by to vyvolávalo pochybnosti o místu sociální demokracie ve společnosti,« řekl Ekonomu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na druhou stranu ujišťuje, že i oni počítají s postupným snížením deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP, jak to požaduje Evropská komise.
Růst, nikoli škrty
Většina oslovených odborníků i podnikatelů o takových slibech má pochybnosti, jinak to však vidí odbory. »Pokud si někdo myslí, že se lze proškrtat k fungující ekonomice, tak se velice mýlí. I pro veřejné finance je základem hospodářský růst a ČSSD zůstala jedinou stranou, která z toho vychází a která počítá s tím, že to podobně jako jinde ani v České republice nepůjde bez pomoci státu,« zdůraznil Martin Fassmann, šéfekonom Českomoravské komory odborových svazů.
Odlišné názory oponentů ho nechávají v klidu. »Před dvěma lety nedokázali odhadnout ani příchod ekonomické krize,« dodává Fassmann. Vzývání růstu má zřejmě své meze. »Hospodářský růst neřeší současný strukturální deficit. Nakonec bude nutné zvýšit daně, nebo snížit výdaje, případně obojí zkombinovat,« tvrdí Jan Pavel z katedry veřejných financí VŠE.
Sociální demokraté přesto mohou být pružnější, než se zdá. Zásadní pro ně jsou podle zjištění Ekonomu tři věci: zachovat veřejný charakter nemocnic a zdravotních pojišťoven, zabránit privatizaci průběžného důchodového systému a neprodávat ani Lesy ČR, ani majoritu v ČEZu. O ostatním lze jednat.
Pokud ČSSD vyhraje volby, je už teď jasné, že se podnikatelé postaví proti jejímu nápadu vrátit daň z firemních příjmů na 21 procent.
Rudá defenzíva
Ekonomika nikdy nebyla silnou stránkou komunistů, proto logicky jejich program skončil na chvostu žebříčku. Nezískal ani polovinu bodů v porovnání s vítěznou ODS. »Opatření komunistů jsou velmi radikální, působí často utopicky,« komentuje závěry spoluautor analýzy Michal Slavík. Jen pro rychlou ilustraci: z říše snů je například prohlášení o zvyšování minimální mzdy až na čtrnáct tisíc korun měsíčně.
Komunisté se soustřeďují zejména na defenzívu. Pokud někdo (tedy ČSSD) bude žádat po volbách o jejich podporu, bude muset zaručit, »aby se ze státních důchodů dál dalo žít«. To podle poslance KSČM Jiřího Dolejše v praxi znamená dvojí. Z veřejného penzijního systému nebude možné vyvádět žádné peníze a kromě toho daňovou progresi pro vyšší střední vrstvu.
Oba levicové programy u podnikatelů naprosto propadly. »Je zajímavé, že jsou na politickém kolbišti jen dvě strany, které říkají nehorázné nesmysly. Dokonce i Zeman mluví rozumně,« říká Pavel Juříček, majitel skupiny Brano, za všech deset signatářů výzvy Stop zadlužování. Za optimální by považoval program na pomezí návrhu ODS a TOP 09.
Kompletní znění analýzy najdete v nejnovějším vydání týdeníku EKONOM nebo ZDE.
Plusy a minusy ekonomických programů politických stran
(podle Institutu rozvoje podnikání při VŠE v Praze)
ČSSD
+ elektronická komunikace úřadů s podniky
+ založení firmy do tří dnů
+ výběr daní, cel a pojištění jedním úřadem
- zvýšení daně z příjmů podniků na 21 procent
- masivní růst daní z příjmů a pojistného pro vyšší příjmové kategorie
- spoléhání na evropské dotace
- populistické sociální sliby, zejména 13. důchod a vyplácení nemocenské za první tři dny nemoci
KSČM
+ podpora drobného podnikání
+ snížení administrativní náročnosti
- zvyšování minimálního důchodu až na 10 000 korun měsíčně
- podpora v nezaměstnanosti po jeden rok
- souhlas odborů s propuštěním z práce
- progrese u daně z příjmů fyzických osob
- regulace trhu
KDU-ČSL
+ programy rekvalifikace a flexibilní formy zaměstnávání
+ garance úvěrů a pomoc s exportem
- vázání většího množství daňových odpočtů na počet daní
- posílení daňové progrese
- vágní sliby o ozdravení veřejných financí
ODS
+ finanční ústava s možností sankcí členů vlády i parlamentu
+ slib nezvyšovat daně a sociální pojištění
+ snížení provozních a investičních výdajů na ministerstvech
+ adresnější rozdělování sociálních dávek, jejich vazba na školní docházku dětí
+ veřejné zakázky na internetu
+ zavedení pružnější pracovní doby a alternativních modelů zaměstnávání
- omezená konkrétnost, která nedovoluje vyčíslit dopady jednotlivých opatření
TOP09
+ snížení objemu mezd vyplácených ze státního rozpočtu o deset procent
+ snížení sociálních dávek o deset procent po dobu tří let
+ upuštění od valorizace důchodů
+ zrušení většiny daňových výjimek
- přílišná radikálnost ohrožuje realizaci navržených opatření
- nekonkrétní opatření na podporu podnikání
VĚCI VEŘEJNÉ
+ plošné snížení počtu úředníků o deset procent
+ snížení výdajů na veřejné zakázky
+ zavedení bezhotovostního vyplácení sociální podpory
+ podpora práce na částečný úvazek
- demotivující progrese u daně z příjmů fyzických osob
- celkové spoléhání na vyšší daně
Institut rozvoje podnikání
- Vnitřní útvar Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.
- Jeho snahou je podporovat a rozvíjet podnikatelské aktivity mladých lidí.
- Funguje na bázi samofinancování.