Po soukromém a nepovinném novoročním bilancování přichází povinné bilancování daňové. Jeho součástí je vyplnění a podání přiznání k dani z příjmů. "Růžový" formulář sice může vypadat nepřístupně, po bližším seznámení si s ním však lze snadno poradit.

Pokud jste přiznání vyplňovali i loni, moc se toho nezměnilo. Lišit se asi nebude ani výše vypočítané daně. Od začátku letošního roku sice platí „úsporný balíček“, který zvyšuje daň z příjmů, řídit se jím budete ale až při vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Za rok 2012 zůstává téměř vše při starém, kromě několika pozitivních změn: zvýšila se sleva na poplatníka i částka daňového zvýhodnění na dítě.

 

Ekonom č. 7/2013KOMPLEXNÍ NÁVOD, JAK VYPLNIT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ ŘÁDKU PO ŘÁDCE, NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 14. ÚNORA.

 

Interaktivní formuláře k dani z příjmů v elektronické podobě si můžete vyplnit na serveru www.ekonom.cz/dane.

Nevíte, jak přesně vyplnit přiznání daně z příjmu fyzických osob za rok 2012? Zeptejte se odbornic z poradenské společnosti Mazars.

Není vám něco zcela jasné při vyplňování "růžového formuláře"? Daňové expertky, Tereza Köppelová a Lucie Rytířová z poradenské a auditorské společnosti Mazars, odpovídaly na vaše otázky v on-line rozhovoru v pátek 15. února od 10 do 12 hodin. Jejich odpovědi naleznete níže.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jan Cendelín
Jsem zaměstnanec ,vedlejší výdělečnou činnost jsem přerušil k 1.3.2012 ,od 1.1.2012 do 28.2.2012 jsem žádné výdělky neměl. Musím podávat daň. přiznání ,nebo stačí jen čestné prohlášení o tom ,že jsem žádné příjmy neměl.Prohlášení k dani za r. 2012 zpracovával zaměstnavatel.
Dobrý den, daňové přiznání podávat nemusíte. Stačí písemně oznámit, že jste žádné příjmy z podnikání neměl a že Vám tedy nevznikla povinnost daňové přiznání podat.
Tereza Köppelová
Soucková
Jsem fyzická osoba, účtuji v DE (výdaje neuplatňuji paušálem). Manžel ( soukromý podnikatel ) byl do roku 2011 vždy veden jako spolupracující osoba. Od ledna 2012 do prosince 2012 přerušil podnikání a byl v evidenci ÚP. Můžu na manžela uplatnit nějaký odpočet? Podává manžel daňové přiznání nebo jen čestné prohlášení, že v roce 2012 nepodnikal? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, přerušení podnikání je třeba oznámit finančnímu úřadu. Pokud tak manžel již neučinil dříve, je třeba toto oznámit. Vy můžete ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na manžela.
Tereza Köppelová
Miroslav Buďa
Hezký den, jsem zaměstnanec a začal jsem pronajímat chatu. Mám tyto dotazy ohledně uznatelných nákladů, které nechci uplatňovat paušálně. 1/ V jaké výši mohu uplatnit náklady za elektřinu, když chatu pokud je prázdná, využívám sám ? 2/ Podobně by mě zajímalo, jak mám dokladovat nápř.praní povlečení,dodání dřeva na oheň z vlastního lesa, sečení trávy, natírání a jiné údržbářské práce bez kterých to nejde,ale na které nemám doklad, protože si je děláme sami. 3/Mohu si účtovat /např. pomocí knihy jízd/ jízdy nutné k provozování chaty z místa trvalého bydliště na chatu a zpět /celkem min. 50 km/? Děkuji za odpověď. Buďa
Hezký den i Vám, 1/ Náklady na elektřinu byste měl uplatnit v poměrné výši - nejlépe dle skutečné spotřeby, popř. dle počtu dní, po které byla chata pronajímána 2/ Jako výdaj můžete uplatnit náklady na pořízení materiálu (např. barvy na natírání apod.). Vlastní práce však výdajem není. 3/ Ano, můžete uplatnit buď skutečné výdaje dle projetých kilometrů, popř. lze uplatnit paušální výdaj na dopravu.
Tereza Köppelová
Alena Petrová
Dobrý den, jsem plně invalidní, bude mi 51 let. Jak mohu prokázat příjem z chovu pejsků,tento příjem je nepravidelný, v loňském roce částka byla 11.000,-. Nejsem živnostník, to bych musela platit sociální a zdravotní pojištění každý měsíc, což je pro mě nereálné vzhledem k výši důchodu /9.050,-Kč. Zaplatit daň chci, ale jestli je možné, abych vyplnila daňové přiznání v kolonce ostatní příjmy-lze toto, když mám invalidní důchod? Moc děkuju za Vaši odpověď.
Dobrý den, pokud jste v roce 2012 pobírala pouze důchod a neměla kromě příjmů z chovu pejsku žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte, jelikož tento příjem nepřevýšil 15.000 Kč.
Tereza Köppelová
Sedláčková
Dobrý den, je stanoveno od jaké hranice příjmů musím podat PDPFO? Jsem zaměstnán na HPP, ale v roce 2012 jsem měla vedlejší příjmy v hodnotě cca 19000 Kč za provize. Neměla jsem v roce 2012 ŽL. Musím to dát do §10 (Ostatní příjmy) nebo §7? Děkuji
Dobrý den, v případě, že lze Vaši činnost považovat za příležitostnou a nemáte na ni ŽL, jedná se o ostatní příjmy (§ 10), které jsou do 20.000 Kč za rok od daně osvobozeny. Daňové přiznání pak není třeba podávat.
Tereza Köppelová
Zuzana
Dobrý den, musím vyplňovat daňové přiznání pracovala-li jsem jako zaměstnanec hotelu cca 6měsíců v UK? Tam jsem spadala do kategorie, ve které jsem nemusela odvádět daně.
Dobrý den, pokud jste neměla v roce 2012 žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte, jelikož tyto příjmy lze v České republice vyjmout ze zdanění.
Tereza Köppelová
michal
Dobrý den, vedle klasické zaměstnanecké smlouvy jsem měl loni smlouvu ještě s jinou firmou, pro kterou jsem nárazově pracoval, vždy v objemu maximálně asi 3 měsíce měsíčně - ale jen nárazově, v celkovém objemu do 10 tisíc Kč. Je potřeba toto také nějak dokládat v daňovém přiznání? Děkuji. M. Kubík.
Dobrý den, záleží, zda byla z Vašeho druhého nárazového příjmu odvedena záloha na daň anebo byl příjem zdaněn srážkovou daní. Toto Vám jistě bude schopen Váš zaměstnavatel říci. Pokud byla odvedena záloha na daň, byl byste povinen podat daňové přiznání kvůli souběhu zaměstnání. Srážková daň se odvádí u příjmů ze zaměstnání, kde jste nepodepsal růžové prohlášení poplatníka a příjem v jednotlivém měsíci nepřesáhl 5.000 Kč.
Tereza Köppelová
eye
Dobrý den, dostal jsem dotaci při začátku podnikání od úřadu práce, za tu jsem si pořídil vybavení (hardware) musím dotaci uvést do daňového přihlášení?
Dobrý den, jde o příjem, který je od daně osvobozený. Do daňového přiznání se neuvádí.
Tereza Köppelová
Hana Jiresova
Dobrý den, ráda bych věděla jak je to s odměnou statutárního orgánu bytového družstva. Členové představenstva dostali jednorázovou odměnu za rok 2012, schválenou členskou schůzí družstva.Družstvo za ně odvedlo daň z příjmu. Musí členové představenstva ještě podávat přiznání, když jsou to starobní důchodci? Děkuji za odpověď HJ
Dobrý den, daňové přiznání pravděpodobně povinni podat nejsou. Mohlo by to však pro ně být výhodné - z důvodu možnosti vzniku přeplatku na dani při uplatnění roční výše slevy na poplatníka. Povinnost podat daňové přiznání by jim mohla vzniknout pokud by k těmto příjmům měli nějaké další příjmy ze zaměstnání, popř. jiné osobní příjmy anebo jejich roční starobní důchod převýšil 288.000 Kč.
Tereza Köppelová
Bohuslav
Dobrý den, mám dotaz k 3.oddílu - Nezdanitelné části základu daně... řádek 51 (§15,odst.8). Syn studoval na VŠ a v závěru 3.ročníku ukončil studium a započal pracovat. V roce 2011 zahájil studium na jiné VŠ (při zaměstnání). Na základě rozhodnutí VŠ musí platit tzv.školné každý semestr.Je možné uplatnit odpočet daně ve výši 10000,-Kč (úhrada školného přesahovala uvedenou fin.částku) a zaměstnavatel se nepodílí na úhradě.Jako přílohu k DP je nutno předkládat potvrzení o úhradě? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, bohužel Vás musím zklamat. Školné nelze považovat za úhradu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání a uplatnit ho tak jako položku snižující základ daně.
Tereza Köppelová
Tomáš Nový
Dobrý den,chtěl bych vás požádat o dotaz k vyplnění přílohy č.2 z otatních příjmů(§ 10. V roce 2012 sem příležitostně obchodoval na burze s akciemi a v čase 1.měsíce jsem měl zisk 7000kč.Jinak už jsem dál neobchodoval a jestli to mám dát do přiznání k dani.Děkuji
Dobrý den, pokud se nejednalo o příjmy osvobozené, je třeba je uvést do daňového přiznání. Příjmy z prodeje akcií lze osvobodit v případě, že jste cenný papír před jeho prodejem vlastnil déle než 6 měsíců.
Tereza Köppelová
Související