Se špatnou náladou a depresemi je obvykle spojované zimní období s krátkými, zamračenými dny a dlouhými, tmavými a chladnými nocemi. Jak se ale ukazuje, i letní dny plné slunce mohou některým lidem způsobit skleslost, především pak těm, kteří trpí letní verzí sezonní afektivní poruchy (SAD).
Tento typ deprese byl dosud považován za typicky zimní. Obvykle se projevuje pocity beznaděje, letargie a sníženou motivací k jinak oblíbeným činnostem. Podle odhadů Americké psychiatrické asociace se tato deprese projeví v zimě asi u pěti procent Američanů, podle Centra pro závislost a duševní zdraví v Kanadě v tomto období SAD postihne dvě až pět procent tamní populace.
Výzkum posledních dekád ale naznačuje, že sezonní deprese s poněkud odlišným průběhem postihují některé lidi i v letních měsících. Zatímco lidé trpící zimní verzí SAD jsou podle vědců velmi letargičtí, její letní varianta u nich naopak způsobuje podráždění a neklid. A tak zatímco ti první častěji spí, přejídají se a přibírají na váze, ti druzí hlásí častější výskyt nespavosti, sníženou chuť k jídlu a častější úbytek na váze.
Proč jsme v létě agresivnější
Příčiny obou typů sezonní deprese jsou odlišné. Zimní SAD je často spojovaná s kratší dobou denního světla a malým vystavením slunečnímu záření. U některých lidí to může způsobit náladovost, ospalost během dne a ztrátu regulace chuti k jídlu, což obvykle vede k nezdravému mlsání. Jako možná léčba u zimní SAD se proto navrhuje světelná terapie, případně hodně fyzické aktivity.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později