Není pochyb o tom, že se PPF a KKCG podařilo převzetím Sazky „oživit“ mrtvolu, od které se loni na určitou dobu odvrátila i velká část sázejících. Výraznou roli v tom hrála reklama a marketing. Loni na ně vydala „nová“ Sazka asi 50 milionů korun, letos to má být 100 milionů.

Ovšem přes nesporné úspěchy na rozhazování evidentně není prostor. Pro Sazku vždy byla a nadále je naprosto klíčovým zdrojem příjmů číselná loterie Sportka s doprovodnou hrou Šance, které zajišťovaly zhruba tři čtvrtiny zisku společnosti. To trvá i nadále, přitom ale tržby ze Sportky a Šance jsou dnes stále zhruba deset procent pod rokem 2010, který již lze označit za předzvěst loňské totální krize.

Větší oči v oblasti loterií určitě měli i konkurenti Sazky, kteří loni vstoupili na trh. Výmluvné je zjištění, že všichni tři současní hráči na trhu číselných loterií – Sazka, Fortuna a Tipsport, dosahují v součtu pouze asi dvou třetin tržeb, co samotná Sazka v rekordním roce 2006.

Nezabírá ani jackpot

K růstu nepomáhají ani vysoké jackpoty a také mimořádné prémie (což jsou vlastně reklamní peníze, které jsou v určitých obdobích roku do podpory her vkládány). Sázející už otupěli, a to, co by ještě před několika lety mohlo vyvolat davové šílenství, dnes příliš nefunguje. Na tom se shodují všichni experti.

Radim Haluza, FortunaFortuna se svým Lotem dosáhla podle zjištění týdeníku Ekonom letos maximálních týdenních tržeb pouze do sedmi milionů korun. V minulých týdnech sice na trh uvedla i hru Superloto, která sázejícím nabízí za méně peněz tři losování během týdne, ale přesto ani tato novinka zatím žádnou díru do světa neudělala. „K vyhodnocení, jak se Superloto skutečně ujalo, budeme potřebovat ještě výsledky za červen a září. Nadcházející prázdniny jsou totiž pro loterie vždy oddychové,“ dodává Radim Haluza, jenž má ve firmě na starost kurzové sázky, ale od července se stává ředitelem celé Fortuny.


Jak se daří konkurenci Sazky na poli číselného sázení? Kolik Češi ročně prosází v loteriích a číselných sázkách?

Ptali jste se Radima Haluzy, nového generálního ředitele skupiny Fortuna Entertainment Group. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 26. června od 13.00 do 14.00.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, považujete vy osobně číslené loterie nebo i kurzové sázky za hazard, tedy cosi nemorálního a neetického? Protože vy neděláte nic jiného, než okrádáte lidi a bohatnete na jejich nevědomosti, přiznáte to? Děkuji za upřímné vyjádření.
Radim Haluza
Zdravím, nepřiznám to, protože podle mne není co přiznávat. Kurzové sázení není pastí na klienty ani sofistikovanou formou okrádání. Šance jsou vždy vyrovnané, o čemž svědčí i více než 83% tní úspěšnost našich sázkařů. Například v den, kdy Manchester City vyhrál nad Queens Park Rangers naše společnost vyplatila na výhrách o 6 milionů více než přijala na vkladech. Totéž se stane pokud Německo vyhraje nad Itálií v normální hrací době. Nějak nerozumím co je na tom nmožno označit jako okrádání. Náš zisk je odměnou za riziko do kterého jdeme. Někdy prohrajeme my resp. náš bookmaker, někdy prohraje zákazník.
Čtenářský dotaz
Jaké jste měli plány s loterií proti Sazce? Podařilo se vám je za rok naplnit, nebo musíte uznat, že Sportka prostě stále kraluje českému prostředí?
Radim Haluza
Původní plán byl nabídnout hráčům Sportky alternativní hru v době kdy Sazka procházela bankrotem a měla problémy s výplatou výher. Musím uznat, že rychlost se kterou se současným vlastníkům podařilo Sazku znovu vrátit do hry mne překvapila a zasluhuje určitě uznání. Pro nás z toho vyplývá jediné, a sice to, že nám bude déle trvat než se na trhu etablujeme a že budeme muset vynaložit mnohem více úsilí pro dosažení úspěchu. Dobrým příkladem je segment stíracích losů, kde již nyní hrajeme se Sazkou naprosto vyrovnanou hru.
Čtenářský dotaz
Pěkný den! Vy jste, pokud se nemýlím do Fortuny přišel z obchodů Žabka, co vás k tomu vedlo? Je to jenom kariérní postup do větší společnosti na vyšší pozici? Nebo je to nějaké osobní "zapálení" pro sázky?
Radim Haluza
Pěkný den i Vám, Ano přišel jsem s řetězce Žabka. Poté co jej koupilo Tesco mi původní vlastník tj. společnost Penta nabídla pokračování v některé jiné společnosti, ketrou Penta vlastní. A protože jsem ve Fortuně působil externě již mezi lety 2005 -2008, zvolil jsem si tuto společnost.
Čtenářský dotaz
predpokladam, ze mate deti. co jim reknete, az se vas zeúptaji,, jestli si muzou vsadit treba na vysledek fotbalu??
Radim Haluza
Mám dva syny. Až si půjdou vsadit na výsledek fotbalu tak jim odcituju slova bývalého výborného fotbalisty Garryho Linekera : "Fotbal je hra, kde na každé straně hraje 11 hráčů a vždy vyhrají Němci". Takže sázet na Německo.
Čtenářský dotaz
Předpokládám, že číselné loterie jsou oproti ěm kurzovým stáýle v menšině, že? Dokážete vyčíslit jejich vzájemný poměr, co se tržeb týče? Děkuji, Tomáš Přenosil
Radim Haluza
Číselné loterie ve Fortuně představují zhruba 10% z celkových tržeb. Fortuna je a vždy bude hlavně o kurzových sázkách, k tomu ji předurčuje její dlouhá tradice a unikátní know how.
Čtenářský dotaz
čím si vysvětlujtee, že v Jižní Evropě, jako je třeba Itálie nebo Španělsko jsou tak populární stírací losy? A proč se jim nedaří teaky v Česku nebo obecně ve střední Evropě?
Radim Haluza
Vysvětluji si to dlouhodobým nezájmem Sazky o tuto kategorii a také více sofistikovanějšími zákazníky. I díky našim aktivitám se zájem o tento segment na straně všech subjektů zvýšil a celé kategorii predikuji do budoucna signifikantní růst. Na Jižní Evropu asi mít nebudeme, přenést onen jižanský temperament do našeho prostředí možné není.
Čtenářský dotaz
Mají bookmakeři ve vaší firmě pevný plat, nebo jsou odměňování i na základě své úspěšnosti? Co je potřeba proto, abych se mohl stát bookmakerem ve Fortuně?
Radim Haluza
Část platu je fixní, větší část podle úspěšnosti. Obecně představují naši bookmakeři srdce naší společnosti a jejich výběru věnujeme velkou péči. Úspěšný uchazeč musí projít náročným výběrovým řízením, kde musí prokázat vyšší odolnost vůči stresu, analytické myšlení a hlavně rozsáhlé sportovní vědomosti.
Čtenářský dotaz
Proč jste se jako Fortuna rozhodli začít s číselným sázením? Vždyť sázky na fotbal apod. jsou podle mých informací mnohem víc ziskovější než ty kurzové, nebo se mýlím? Děkuji za odpověď. JT.
Radim Haluza
Číselné loterie jsou obecně mnohem ziskovější sektor než kurzové sázky. Zatímco v kurzových sázkách jsou měsíce kdy více vyplatíme na výhrách než obdržíme vkladů, v číselných loteriích toto neplatí. Zde jde o čistou statistiku. Nemusíte zaměstnávat bookmakery, vyvíjet drahý systém hlíající rizika. Zkrátka jde o mnohem jednodušší a ziskovější odvětví.
Čtenářský dotaz
Proč máte v názvu "Entertainment"? Co je na vašem byznysu zábavného?!!!
Radim Haluza
Protože o zábavu jde. Pochybuji že by u nás někdo sázel, pokud bychom ho k tomu nutili. Souhlasím, že část klientů vnímá sázení jako prostředek k vydělávání peněz a je to pro ně tedy vážná věc. Vždyť investice do sázky na vítězství Barcelony v domácím utkání proti Valencii v kurzu 1,2 je velmi racionální. Najděte mi na trhu investici, která s 84%tní pravděpodobností přinese 20% zhodnocení během jednoho večera? Troufám si říci, že nenajdete. I riziko na růst akcií ČEZu je vyšší. Ta druhá část vnímá sázení jako prostředek k větší zábavě. Pokud fandíte nějakému týmu a ještě si na něj vsadíte, přinese vám to mnohem intenzivnější zážitek. Nebo pokud se hraje poslední zápas z pěti vsazených zápasů a vy díky němu můžete vyhrát desetinásobek vkladu, je to také zábava a adrenalin. Děkuji za položené otázky a někdy příště nashledanou
Čtenářský dotaz
jak jste vnímal a jak zpětně se díváte na loňské události kolem Sazky? byl to podle vás cílený útok se sáměrem převzít společnost?
Radim Haluza
Nemyslím si, že by to byl cílený útok na společnost. Alespoň ne na začátku. Sazka se do problémů dostala sama vlastní neschopností, resp. schopností managementu. To, že tyto problémy zaujaly finanční investory na trhu je normální. Poté jsme byli svědky řízeného úpadku, který byl s posvěcením všech soudů dokončen prodejem. Sazka tím získala mnohem silnější akcionáře a jak to tak vypadá i schopnější management. I to je důvod proč etablování naší loterie zabere více času než jsme na začátku odhadovali.
Čtenářský dotaz
Jaký jste měli dosud největší jackpot o kterých se hrálo a kolik jste nejvíc vyplatili jednomu klientovi?
Radim Haluza
O nejvyšší jackpot se hraje nyní v Superlotu a je to až 150 milionů korun. Nejvíce jsme našemu klientovi vyplatili zhruba 8 milionů.
Čtenářský dotaz
Pane Haluzo, měl bych na vás následující otázku - je větší pravděpodobnost, že do mně uhodí blesk, nebo že vyhraju v té vaší loterii? Děkuji za upřímnou reakci na mou otázku.
Radim Haluza
Neznám Vaše typické chování při bouřce, ale i pokud při bouřce běháte po poli, myslím že pravděpodobnost uhádnutí šesti čísel ze 49 je vyšší.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Haluzo, chtěla bych se zeptat, jak vnímáte posílení tržní pozice, resp. upevnění vedoucí pozice Tipsportu v souvislosti s převzetím Chance. Chystáte nějaký podobný krok? děkuji za odpoved, jarka sárová
Radim Haluza
Samozřejmě jej vnímám jako potenciální hrozbu pro Fortunu. To, že se trh bude konsolidovat se očekávalo. My jsme s touto konsolidací začali loni v Polsku, kde jsme odkoupili pobočky od Tipsportu. V České republice mnoho podobných subjektů není, bude to tedy složitější. Více i s ohledem na to, že jsme společnost obchodovaná na burze, zveřejňovat nemohu. Hezký zbytek dne a ještě jednou děkuji za dotazy
Související