Moderní laboratoře nově otevřené v kancelářském komplexu na pražské Harfě mohou pomoci k tomu, aby se Česko stalo velmocí ve vývoji léků. Centrum Pharmtheon má dovést poznatky z vývoje do podoby zajímavé pro komerční partnery. Žádaným stadiem je ukončený preklinický výzkum se silnými daty o účinnosti nových látek. Otevření laboratoře zřízené a financované Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR je jednou z cest, jak nastartovat domácí rozvoj biotechnologií a ekonomicky z něj těžit.
Farmaceutické firmy působící v Česku se soustřeďují hlavně na vylepšování generik, již existujících léků, kterým vypršela patentová ochrana. Prosadit se ve vývoji zcela nových preparátů je náročné a nákladné. Zatím nejdál se dostala společnost Sotio, spadající do skupiny PPF, s preparáty proti rakovině. Jako jediná v zemi zvládá hradit nákladné klinické testy. „Skupina do Sotia investovala řádově vyšší jednotky miliard korun. Poskytuje naší firmě veškeré potřebné financování,“ potvrzuje ředitel komunikace Richard Kapsa. Z řady přípravků Sotia zaměřených na nádorová onemocnění jsou některé ve fázi preklinického vývoje, u dvou probíhají klinické studie s pacienty. Třetí taková studie začne za pár týdnů.
Nejnadějnější jsou podle Kapsy přípravky ADC namířené na potlačování nádorů. Fungují tak, že se navážou na konkrétní nádorové buňky, proniknou jejich povrchem a uvolní do nich vysoce účinné léčivo. Sotio by v budoucnu mohlo vyvíjet až deset různých přípravků ADC. Licence na vývoj tří z nich koupilo na podzim od nizozemské společnosti Synaffix. Cena se může vyšplhat až na 17 miliard korun, v závislosti na úspěšnosti látek v klinickém testování.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později