Další růst ekonomiky lidem v bohatých zemích, mezi které se řadí i Česko, už nic nepřinese. Tvrdí to skupina předních světových ekonomů, podle níž nárůst hrubého domácího produktu v každé zemi disproporčně „shrábnou“ jen ti nejbohatší. Růst navíc jen prohlubuje klimatickou krizi a děje se na úkor chudších zemí planety, varují lidé jako Joseph Stiglitz, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, nebo Thomas Piketty, který se proslavil výzkumem nerovnosti. „Slib, že hospodářský růst ‚nadzvedne všechny lodě‘, se nenaplnil. Zatímco ekonomiky rostly, mzdy stagnovaly a došlo k seškrtání veřejných služeb,“ tvrdí tito odborníci o situaci na Západě.
Z růstu ekonomiky tedy podle nich běžní lidé nemají prakticky nic, nehledě na jeho negativní dopady na planetu. „V bohatých zemích je potřeba zkrátit pracovní dobu, zavést strop pro maximální možnou míru růstu, omezit spotřebu a změnit stravovací návyky,“ dodává profesor Piketty.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.
Aktuální číslo časopisu Ekonom
Ondřej Houska
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.



