Zájem investorů o Česko začíná po několika letech opět ožívat. Loni se firmy rozhodly investovat v tuzemsku téměř 60 miliard korun, což je proti předchozímu roku trojnásobek. Naposledy dosáhlo Česko takového objemu nově přislíbených investic v roce 2017. Ukazují to data státní agentury CzechInvest, která mají HN exkluzivně k dispozici.
„Nedávno jsme viděli dopady covidu-19 i ruské války proti Ukrajině na ekonomiku a náladu investorů. V loňském roce jsme ale už sledovali oživení. Mezi oznámenými investicemi je například investice americké společnosti onsemi, tchajwanské CTi Cable či technologické centrum od Panasonicu. Ekonomika se začíná zvedat v celé Evropě a řada zemí hlásí nárůst investičních aktivit,“ říká v rozhovoru pro HN generální ředitel CzechInvestu Jan Michal.
Zmíněná společnost onsemi hodlá v Rožnově pod Radhoštěm za 46 miliard korun rozšířit výrobu čipů. Šlo by o nejvyšší investici v historii Česka a právě na americký podnik tak připadá většina objemu loni přislíbených investic. Firma nicméně nyní oznámila, že v dubnu propustí desetinu svých zaměstnanců v Česku.
Podle Michala je rozhodnutí vyvoláno současnými problémy v automobilovém sektoru a jde pouze o dočasné problémy. „Byli jsme firmou ujištěni, že samotná budoucí investice ohrožena není,“ tvrdí šéf agentury, která má lákání investorů do Česka na starost.
I bez onsemi je ale větší zájem o Česko patrný. Celkem se loni podařilo domluvit 28 investičních projektů, předloni jich bylo pouze deset. Nejvíc, tedy devět, jich bylo z automobilového sektoru, do investic se u nás pouští také společnosti z elektroniky a elektrotechniky či ICT.
O pobídku požádalo 23 firem, zbylých pět se do projektu pustí bez státní podpory. U dvacítky projektů jde o expanzi společnosti, jež už v tuzemsku působí, v osmi případech jde o nového investora ze zahraničí.
Z pohledu objemu peněz, které firmy hodlají v Česku utratit, vedou právě díky onsemi investoři ze Spojených států, následováni jsou Španělskem a Japonskem. „Pořád jsme zemí, která má v regionu jeden z největších objemů přílivu investic v přepočtu na obyvatele. Nicméně dynamika je znepokojující. Země jako Polsko jsou stále úspěšnější a v tomto srovnání nás v posledních letech dohnaly,“ uvádí Michal, jenž stojí v čele CzechInvestu od loňského dubna.
Důvody ochlazení zájmu investorů nebyly v posledních letech dány pouze ekonomickými faktory. Roli hrála i přísnější pravidla pro získání investičních pobídek. Od podzimu 2019 až do loňského ledna rozhodovala o každé pobídce vláda, a ačkoliv investoři splnili všechny zákonné požadavky, většina z nich stejně neuspěla. Přísným vládním sítem prošla jen asi třetina žadatelů.
Nově o udělení podpory ve formě slevy na dani rozhodují tři ministerstva, což celý proces zrychlilo, ale podle kritiků nejistota kolem schválení pobídky nadále trvá. Zejména ministerstvo financí je prý v udělování podpory zdrženlivé. Pravidla se proto letos mají znovu měnit. Jasněji by se měl definovat přínos investice pro stát, třeba jak vysoké mzdy hodlá podnik svým zaměstnancům vyplácet. „Chceme, aby tyto parametry byly nastaveny transparentně, předvídatelně. A pokud je investor splní, tak aby věděl, že pobídku ve formě slevy na dani získá,“ říká Michal s tím, že nové podmínky by mohly být nastaveny do letošního léta.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.