Ve svém výzkumu se věnuje veřejným financím a podílel se na rozsáhlé studii, která detailně zkoumala český veřejný sektor, jeho zaměstnance či stavy úředníků. Ekonom Petr Janský je také členem NERV nebo skupiny na Úřadu vlády, která hledá zbytečné státní agendy. Kdo by čekal, že došla k závěru, jak je v Česku přebujelá byrokracie, bude překvapený. „Pokud pominu stálice, jako jsou rekordní počet výzkumných ústavů ministerstva zemědělství, neexistence jednoho inkasního místa nebo cukrárna ministerstva vnitra, žádné obrovské neefektivity jsme zatím neobjevili,“ říká.
Ve veřejném sektoru v Česku pracuje zhruba milion lidí, z toho polovina jsou státní zaměstnanci. Dá se z toho soudit, že je veřejný sektor přebujelý? Živí stát příliš mnoho lidí?
To se těžko hodnotí. Nemůžeme ten milion lidí hodnotit bez toho, abychom si řekli, jakou práci vykonávají. Třeba čtvrtina z toho pracuje v regionálním školství. A mezinárodnímu srovnání brání rozdílné role veřejného sektoru v různých zemích. Například zdravotnictví je u nás především veřejné, jinde zase soukromé. Každopádně z dat za poslední roky víme, že výdělky zaměstnanců ve veřejném sektoru poměrně výrazně klesají vůči těm v soukromém sektoru.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později