Lidé, kteří uvažují o pořízení solární elektrárny nebo tepelného čerpadla, se mohou při výběru dodavatele nově řídit seznamem firem, kterým by se raději měli vyhnout. Na „černé listině“ se objevila také jména velkých hráčů ze solárního byznysu. Dostala se tam kvůli podezření, že za klienty píší pochvalné recenze a ti o tom často ani nevědí.

Seznam rizikových firem zveřejnil portál Refsite. Jde o společnosti, jejichž podnikání se zaměřuje na úsporná opatření podporovaná „zelenými dotacemi“ – kromě solárních elektráren či tepelných čerpadel mohou klientům nabízet i zateplení nebo výměnu oken. Na seznamu nicméně jasně převažují solární firmy. Aktuálně „černá listina“ obsahuje 443 společností.

Ještě na konci minulého týdne mezi nimi byla také společnost Schlieger, která patří k největším hráčům na trhu. Podle zakladatele Refsitu Petra Kotka za tím bylo podezření, že její zástupci falšují zákaznické hodnocení. „Aktuálně si děláme analýzu přibližně 900 recenzí této firmy. Někteří z jejich klientů nám již píší, že zařízení ještě ani nemají zprovozněno. V recenzi, kterou za ně prý psal obchodní zástupce Schliegeru, se přitom tvrdí, že vše proběhlo skvěle a rychle,“ říká Kotek. „Jiní se dokonce diví, proč máme jejich e-mail, o žádné recenzi nevědí a chtějí smazat jak recenzi, tak všechny kontaktní údaje,“ dodává.

Svého jména na „blacklistu“ si Schlieger všiml přibližně před týdnem. „Obratem jsme kontaktovali pana Kotka s žádostí o bližší informace, protože jsme si nebyli žádného pochybení vědomi. Naše společnost má tisíce spokojených zákazníků a odpovědnosti se rozhodně nevyhýbá,“ tvrdí provozní ředitel společnosti Pavel Matějovič.

Po jednání obou stran pak Schlieger ze seznamu zmizel. Zástupci Refsitu nyní počkají na výsledky zmíněné analýzy jednotlivých klientských recenzí. Podle toho se pak rozhodnou, zda podnik na „černou listinu“ vrátí. V současnosti prověřili kolem stovky hodnocení a přibližně pětina ze zákazníků o existenci recenze vůbec neví.

V případě Schliegeru nejde o první kauzu. Loni na jaře si mnoho zákazníků stěžovalo, že firma nedodržuje termíny a na zprovoznění solární elektrárny musí čekat i déle než rok. Kvůli tomu se na podnik zaměřil i Cech akumulace a fotovoltaiky. Po kontrole se předseda cechu Aleš Hradecký rozhodl, že firmu nevyloučí, protože se z problémů poučila a snaží se je vyřešit.

Na seznamu rizikových firem se mohou podniky objevit z různých důvodů. Zhruba polovina zmíněných společností už je v insolvenci, další jsou aktuálně evidované jako nespolehliví plátci DPH. Třetím důvodem jsou nekalé praktiky firem – třeba neplní závazky vůči klientům či dodavatelům, nekomunikují se zákazníky nebo právě falšují recenze a porušují GDPR.

Z těchto důvodů se na seznamu rizikových firem dočasně objevila také společnost Bidli technologie. „Na rovinu se přiznali, že za pár starších zákazníků vyplnili po telefonu recenzi s nimi a jejich sekretářka si popletla fotky a nahrála úplně jinou realizaci,“ říká Kotek s tím, že pokud by se u podniku takové recenze objevovaly i nadále, na seznam ho rovněž vrátí.

Ověření recenzí na portálu Refsite funguje převážně automaticky. Po napsání hodnocení musí klient potvrdit notifikační e-mail. Ten následně doputuje i firmě, která zakázku realizovala. Pokud je vše psáno a potvrzeno z identického zařízení, je takové hodnocení okamžitě odmítnuto jako falešná recenze. Jakékoli pokusy o falšování recenzí pak mají interně různou úroveň „výstrahy“. Pokud se výstrahy opakují, začne Refsite recenze detailněji prověřovat a zařadí podnik do seznamu rizikových firem.

Schlieger má aktuálně na portálu Refsite přes 1400 recenzí, v průměru dosahuje hodnocení 88 procent spokojenosti. V případě Bidli technologie jde o 135 recenzí, všechny hodnotí firmu maximálním počtem pěti hvězdiček.

Související

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.