Zkoumá růst rostlin a nyní chce vymyslet, jak je proměnit, aby byly odolnější. Český biolog Jiří Friml vede tým na Institute of Science and Technology Austria nedaleko Vídně a v létě dostal Wittgensteinovu cenu, nejvýznamnější rakouské vědecké ocenění, s nímž se pojí odměna v přepočtu 42 milionů korun. Už dříve získal jeho výzkum v soutěži Evropské výzkumné rady tři granty a celkově téměř 150 milionů korun. Když má prozradit svůj recept na úspěch, vidí to jednoznačně: „Musíte dělat dobrou vědu.“

Friml připouští, že se díky svým úspěchům letos dostal do situace, kdy bude mít dost peněz na vyzkoušení i relativně šílených vědeckých nápadů. Jeden takový už si vybral. „Jsme přesvědčení, že některé signální dráhy v rostlinách používají stejné mechanismy jako hormony u živočichů. Desítky let tomu nikdo nevěřil, tak to chceme nyní prozkoumat,“ říká biolog, který se dosud věnoval regulaci růstu rostlin. Zkoumal například, proč rostlina rostoucí v horách, ve větru a zimě vypadá jinak než stejný druh rostoucí v nížinném klimatu. Považuje rostliny za geniální, protože se zvládají přeprogramovat podle okolních podmínek.

Soupeření o světlo

Nyní má Frimlův tým v plánu brát určité komponenty signálních drah přímo z živočichů a vkládat je do rostlinných buněk. „Budeme se dívat, jestli nám spustí signální dráhy i v rostlinách,“ popisuje. S kolegy chce sledovat, zda vůbec a případně jak funguje předávání signálů uvnitř rostlinných buněk za pomoci „živočišných“ mechanismů. Dosud se tomu nikdo nevěnoval, a pokud by se podařilo prokázat, že vnímání teploty nebo světla se děje podobně jako u živočichů, šlo by o zásadní objev, který by podle Frimla vedl k přepsání učebnic. A znamenal by i revoluci pro zemědělství.

„Když pochopíme, jak signální mechanismy fungují, budeme je schopni upravovat. Můžeme některé z nich cíleně vypínat nebo zapínat,“ říká biolog. Tímto způsobem lze například zvýšit odolnost zemědělských plodin vůči horkému počasí. Rostlina se silnou stresovou reakcí na vysoké teploty bude po vypnutí tohoto signálního mechanismu bez problémů růst i v horku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.