Představte si, že jste před 30 lety investovali tak šikovně, že by se vám každý investovaný dolar vrátil v hodnotě 9000 dolarů. Šlo by o jednoznačně nejvýnosnější investici světa – podobný výkon za tu dobu nepředvedla žádná akcie, ani v poslední době nahoru letící Nvidia (z investice jednoho dolaru byste nyní měli kolem tří tisíc dolarů), ani Amazon (kolem dvou tisíc dolarů), ani Apple (kolem 738 dolarů). A nepovedlo se to ani žádnému jinému investičnímu nástroji.

Co je tedy tou zázračnou investicí? Podle výzkumu australské nevládní organizace Policy Cures Research jsou to peníze vynaložené na vývoj nových nástrojů pro boj s infekčními nemocemi v chudých zemích.

Od roku 1994 na tyto účely země světa vynaložily přibližně 97,9 miliardy dolarů. V této sumě jsou zahrnuty například vakcíny, léčba, diagnostické a také preventivní nástroje, jako jsou například sítě proti malárii. Jak zpráva Policy Cures Research uvádí, tato investice odvrátí v letech 2000 až 2040 celkem asi 40,7 milionu úmrtí. Vědci se rovněž pokusili vyčíslit její návratnost a dospěli k sumě 49,7 bilionu dolarů.

Nemoci, které ničí chudé země

Ve skutečnosti je ale tahle částka pravděpodobně ještě daleko vyšší. Studie se zaměřila na takzvané zanedbávané nemoci. Jde o infekční choroby typu HIV, malárie či tuberkulózy postihující především rozvojový svět. Jejich dopady na světovou populaci jsou obrovské. Jen respirační infekce a tuberkulóza byly v jednom jediném roce 2019 zodpovědné za 153 milionů ztracených let zdravého života. To je mimochodem zhruba dvojnásobek ztracených let následkem dopravních nehod na celém světě.

Jen respirační infekce a tuberkulóza byly v roce 2019 zodpovědné za 153 milionů ztracených let zdravého života.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.