Stále více vědeckých studií potvrzuje, že vysoce zpracované potraviny jako uzeniny, bramborové lupínky, mražené polotovary nebo ochucené nápoje mají negativní vliv na zdraví. Jejich podíl ve stravě zejména ve vyspělých zemích, odkud studie jsou, v poslední době roste. A s tím i výskyt cukrovky, rakoviny a dalších chorob.
Potravinářské společnosti doplňují jídlo o barviva, umělá sladidla, aromata, zahušťovadla, emulgátory pro požadovanou konzistenci, konzervační látky. Tyto trvanlivější výrobky mají výraznější chutě, a co je podstatné, jsou často levnější než čerstvá strava srovnatelného charakteru. Přitom obsahují málo vitaminů a vlákniny.
Podle časopisu British Medical Journal tvoří vysoce zpracované potraviny více než polovinu jídelníčku průměrného obyvatele Spojených států a Velké Británie. Ta patří v Evropě při přepočtu na hlavu k jejich největším konzumentům. V jídelníčku dětí a mladistvých v USA jsou v průměru zastoupeny v ještě větší míře než u dospělých. Nedávný výzkum Imperial College London zase zjistil, že britské děti získávají 60 procent kalorií z vysoce zpracovaných potravin a u každého pátého je to až 78 procent. Experti předpokládají, že u další generace budou ještě žádanější.
Tým Ashley Gearhardtové z Univerzity v Michiganu tvrdí, že na konzumaci průmyslově zpracovaných jídel vzniká závislost. Intenzivní chutě byly ve výzkumu natolik lákavé, že účastníci experimentu jedli, i když neměli hlad. Podle dalších studií upravené produkty, zejména ty s vysokým obsahem tuku a cukru, stimulují v mozku centrum odměny, tak jako při konzumaci alkoholu nebo užívání drog. Děti i mladiství jsou ke vzniku závislosti ještě náchylnější než dospělí a většinou jim to vydrží do dospělosti.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později