Naše mysl nám většinou obětavě slouží, občas si však své uvažování trochu zjednodušuje. Jednou z cest, jak k tomu dochází, je sklon hledat paralely tam, kde nejsou. V ekonomickém uvažování jde často o paralelu mezi ekonomikou a firmou. Příkladem je nepochopení principu komparativních výhod, pocházející od anglického ekonoma Davida Ricarda. Pojmem se často ohánějí politici i podnikatelé. Nesprávné chápání tohoto pojmu, opírající se o mylnou paralelu mezi ekonomikou a firmou, však vede k tomu, že jejich doporučení nejsou jen chybná, ale i škodlivá.

Zdrojem nepochopení je představa, že „konkurenceschopnost“ země v mezinárodním obchodě se opírá o totéž, co konkurenceschopnost firmy. Mezinárodní obchod mezi zeměmi však není založen na konkurenceschopnosti, ale na obchodních výhodách, k nimž patří (vedle absolutních výhod) i výhody komparativní.

Absolutní výhody v mezinárodních vztazích jsou svou podstatou jednoduché a odpovídají běžnému chápání konkurenceschopnosti. Komparativní výhody však představují pojem zcela odlišný. Vycházejí z toho, že národní ekonomiky (na rozdíl od firem) spolu na mezinárodních trzích nesoutěží: řídí se podmínkami vzájemné výhodnosti. Pokud by jejich vztahy výhodné nebyly, k obchodu by nedošlo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.