Návrh takzvané flexibilní novely zákoníku práce si klade za cíl stabilizovat situaci na českém pracovním trhu, a to i za cenu snížení ochrany zaměstnance. Široce se diskutuje zejména o zavedení institutu výpovědi bez udání důvodu. Podle Ladislava Smejkala, vedoucího partnera pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Dentons, však problémy v dané sféře leží jinde než v nastavení zákoníku práce. „Máme extrémně vysokou cenu práce a často nám chybí kvalifikovaná pracovní síla, což určitě nemotivuje potenciální zahraniční investory. Naše odvody za zaměstnance jsou velmi vysoké, a to i na poměry zbytku Evropy. Je zde i určitá hospodářská stagnace,“ tvrdí advokát.

Je míra ochrany zaměstnance v Česku příliš vysoká?

Úplně nesouhlasím s tím, že jsme tak moc ochranářští. Často řeším přeshraniční případy s kolegy ze západní Evropy a mám určité srovnání. Když se podíváte do Francie, Španělska, Itálie či Belgie, zjistíte, že v tomto typu západních zemích míra ochrany není řádově nižší, naopak.

A co české pracovní právo ve srovnání se světem?

Jednou se mě ptal kolega z Belgie, jaké oblasti pracovního práva se věnujeme nejvíc, co nás živí. Když jsem mu to popisoval, jen kroutil hlavou a ptal se: Z čeho žijete? My když u nás zavíráme továrnu, tak to rok dva vyjednáváme s odbory, a když se s nimi nedohodneme, neuzavřeme ji. Když jsem mu vysvětloval, jak flexibilně můžeme dát výpověď zaměstnanci například pro nadbytečnost, soustrastně se na mě díval a zase říkal, že takhle se přece jako pracovněprávní právníci nemůžeme uživit.

Kde se ochranářská pověst vzala?

Myslím, že jsou tady nějaké historické mantry, na které se zkrátka ani politicky sahat nedá. Příkladem je extrémně dlouhá rodičovská a mateřská dovolená, kromě nás a Slováků ji takovou nikdo nemá. Sám mám tři děti, určitě jsem příznivcem toho, aby rodiče mohli být déle doma, nicméně v Evropě to skutečně není standard. Když jsem žil v Belgii, viděl jsem, že všechny ženy se po několika měsících vracely zpět do práce, protože jim stát prostě nic dál neplatil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.